Almanya Net 3.000 Euro'dan Başlayan Maaşlarla 1,5 Milyon İşçi Arıyor! Almanya'ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Yurt dışında çalışmak için iş arayanlara Almanya müjdesi geldi. Almanya'da 1,5 milyon kişilik çalışan açığı olduğu bildirildi. Almanya'ya çalışmak için nasıl gidilir? Maaşlar ne kadardır?

Almanya Net 3.000 Euro'dan Başlayan Maaşlarla 1,5 Milyon İşçi Arıyor! Almanya'ya Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Almanya'da 2022 yılında çok önemli bir iktisadi sıçrama başlıyor. Bu ekonomik gelişme ile beraber Almanya'da çok ciddi bir iş açığı meydana gelmesi bekleniyor. Şu anda Almanya'da işsizlik oranı resmi rakamlara göre yüzde 3 olarak açıklandı. 1960 yılında gerçekleşen ekonomik sıçrama döneminde Türkiye'de çok sayıda vatandaş Almanya'ya çalışmaya gitmişlerdi. O dönemden sonra ilk defa bu büyüklükte bir ekonomik sıçrama gerçekleşecek ve tahminlere göre 1,5 milyon kişilik bir iş açığı oluşacak.

ALMANYA'DA HANGİ İŞLERDE AÇIK VAR?

Almanya'da çeşitli resmi birimler açık işlerle alakalı olarak dönem dönem bilgilendirme yapıyorlar. Şu anda Almanya'da 230 bin yuva eğitmeni, 300 bin hemşire ve yaşlı - hasta bakıcı açığı bulunuyor. Alman Şehirler Birliği bu açık işlerin acilen doldurulması konusunda geçtiğimiz günlerde bir çağrıda bulunmuştu.

ALMANYA'DA GARSON MAAŞLARI NE KADAR?

Almanya'da hizmet sektöründe de önemli bir eleman ihtiyacı bulunuyor. Almanya'da gastronomi çalışanlarına dair bir çalışma yapan ve bu çalışmanın sonuçlarını duyuran Dehoga Derneği çok büyük bir işçi açığının oluştuğunu ortaya koydu. Almanya'da faaliyette bulunan rewstoranların yüzde 80'inde personel açığı olduğu bildirildi. Özellikle garson kademesinde personel ihtiyacının kapatılamadığı belirtildi. Almanya'da şu anda deneyimli bir garson bahşişlerle beraber net 3.000 Euro maaş elde edebiliyor. Brüt olarak ise garson maaşı 4.000 Euro'yu geçiyor.

KALİFİYE ELEMANLAR İŞSİZ KALMIYOR!

Almanya'da çalışma hayatında kalifiye eleman ihtiyacı da oldukça yüksek seviyede hissediliyor. Yapılan son araştırmaya göre firmalar bir su tesisatçısı bulabilmek için ortalama 171 gün işçi aramak zorunda kalıyorlar. Hemen her alanda kalifiye eleman ihtiyacı bulunurken bu elemanların maaşlarının 2022'de 4.000 Euro'yu aşması bekleniyor.

ALMANYA NAKLİYE SEKÖTÜRÜ ELEMAN ARIYOR

Almanya'da personel açığı bulunan sektörlerden birisi de nakliye sektörü oldu. Bu sektörde çok büyük bir personel açığı bulunuyor. Dozer, kazıcı - eskavatör ve Tır sürücüleri sıklıkla aranan personeller arasında yer alıyor. Hatta bu alanda meydana gelen açıktan dolayı firmalar çok daha yüksek bedeller ödemeyi ve yüksek maaşla işe başlatmayı göze alıyorlar. Bir tır şoförünün maaşının 5.000 - 6.000 Euro seviyesine çıkabildiği belirtildi.

ALMANYA'YA ÇALIŞMAYA NASIL GİDİLİR?

Almanya'da oluşan işçi açığı özellikle Türkiye'de çok sayıda vatandaşın ilgisini çekiyor. Almanya'da çalışmak isteyenler bunun şartlarını araştırıyorlar. Öncelikle bu ülkede oturma ve çalışma izinlerinin alınması gerekiyor. Bir tanıdık daveti veya firmalarla iletişime geçilerek davet alınması durumunda çalışma izni almak kolaylaşabiliyor. Bu şekilde Almanya'ya çalışmaya giderek işe girenler ayda en az 3.000 Euro maaşla işe başlayabiliyorlar.

SONRAKİ HABER