Almanya Türkiye'den Gidecek 2 Milyon Çalışanı Bekliyor! Maaşlar 3.500 Euro'dan Başlıyor, İşte En Çok Aranan Meslekler!

Yurt dışında çalışmak isteyenleri heyecanlandıracak haber Almanya’dan geldi. Almanya’da 2 milyon işçi açığı olduğu bildirilirken Türkiye’den aranan 10 gözde meslek belli oldu.

Almanya Türkiye'den Gidecek 2 Milyon Çalışanı Bekliyor! Maaşlar 3.500 Euro'dan Başlıyor, İşte En Çok Aranan Meslekler!

Yurt dışında çalışmak isteyenlerin sayısı Türkiye’de her geçen gün artıyor. Özellikle Almanya’da çalışmak oradaki Türk nüfusunun yoğun olmasından dolayı ayrı bir cazibeye sahip. Bu hedefte olanlara Almanya’dan güzel bir haber geldi. Almanya’da uzmanlık gerektiren mesleklerde ciddi işçi açığı ortaya çıktı. Bu işçi açığı Almanya içinden ve Avrupa Birliği ülkelerinden de karşılanamıyor. Açık işçi sayısının 2 milyon olduğu bildirilirken Almanya Türk işçilere kapıları açmaya hazırlanıyor.

Almanya’ya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışan olarak gidebilmeleri için devletler arasında yeni anlaşmalar yapılması gerekiyor. Ancak son aylarda Türkiye üzerinden Almanya’ya Suriyeli ve Afgan göçmenler giderek hemen çalışmaya başlayabiliyorlar. Bu durumu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar da kullanabilirler. Yeni anlaşmaya gerek olmadan Almanya’da açık bulunan işlere Türkiye’den başvuru yapanlar oraya giderek çalışmaya başlama imkanına sahip olabiliyorlar.

MAAŞLAR 3.500 EURO’DAN BAŞLIYOR

Almanya’da açık olan iş pozisyonlarında nitelikli eleman aranmasından dolayı maaşlar da normalin biraz üzerinde olabbiliyor. Sektörlere ve pozisyonlara göre değişen maaşların 3.500 Euro’dan başladığı bildirildi. Bazı sektörlerde maaşların 10.000 Euro seviyesine kadar çıkabildiği ayrıca açıklandı. Peki Almanya’da en çok aranan meslekler hangileri?

ALMANYA’DA EN ÇOK ARANAN MESLEKLER

-İnşaat Sektörü

Son yıllarda çok sayıda Türk firması Almanya’da inşaat sektörüne ve emlak sektörüne girdiler. Bu firmalar arsa satın alma, lüks ev inşası, villa yapımı, konut üretimi gibi faaliyet alanlarında hizmet veriyorlar. Bu firmalarda demirci, kaynakçı, su teknisyeni, elektrikçi, kaloriferci gibi meslekler aranılıyor. Üstelik bu meslekler için Almanya’da kolay vize imkanı da sağlanıyor.

-Bilişim Sektörü

Almanya’da bilgisayar programcıları, yazılımcılar ve İngilizce – Almanca bilen bilgisayarcılar çok aranıyor. Bu sektörde maaşlar oldukça dolgun ve en düşük maaş 4.000 Euro’dan başlıyor. Mavi Kart ile kısa süreliğine Almanya’da bu mesleklerde çalışmak mümkün. 3 yıl boyunca aynı yerde çalışılırsa Almanya’da sürekli oturma izni de alabiliyorsunuz.

-Sağlık Sektörü

Almanya’da doktor, hemşire ve sağlık personeli ihtiyacı sürekli oluyor. Bu sektörde çalışmak için A 2 veya B 2 düzeylerinde Almanca bilmek gerekiyor. Doktorlardan ileri düzeyde Almanca isteniyor. Almanya’dan davet alınması durumunda kolayca vize veriliyor.

-Ulaşım Ve Havacılık Sektörü

Almanya’da havaalanlarında yer personeli sıkıntısı üst seviyede yaşanıyor. Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği, Türkiye’den 2.000 yer personeli alınabilmesi için yasada esnetilme yapılmasını talep etti. A 2 düzeyde Almanca gerekirken Sadece Frankfurt’ta 1200 kişilik açık olduğu bildirildi.

-Medya, Hukuk, Mühendislik, Eğitim Sektörleri

Bu sektörlerde çalışmak isteyenler Almanya’dan davet almaları halinde vize sorununu kolayca aşabiliyorlar. Dil bilen öğretmenler kısa sürede Almanya’da iş bulabiliyorlar. Önce stajyer öğretmen olarak göreve başlıyorlar. 2 yıl sonra ise kadrolu öğretmenliğe geçiş yapılıyor.

-Altın Ve Gümüş İşlemecileri

Almanya’da altın ve gümüş işlemeciliği de aranan meslekler arasında bulunuyor. Bu alanda sanatlarında yetkin olanlar uzmanlıklarını kanıtlamak şartıyla davet ile kolaylıkla vize alabiliyorlar.

Emlak365.com