Almanya’da konut sıkıntısı büyüyor! 5 milyon kişi kirasını ödeyemiyor!

Almanya sosyal konut projelerinde sınıfta kaldığı Federal İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin meclise sunulan soru önergesine verdiği cevapla ortaya çıktı.

EMLAK HABERLERİ 14.08.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Almanya sosyal konut projelerinde sınıfta kaldığı Federal İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin meclise sunulan soru önergesine verdiği cevapla ortaya çıktı.

Almanya’da geçtiğimiz yıl üretilen konutlar sosyal konut ihtiyacını karşılamadığı tespit edildi. Almanya genelinde geçen yıl ihtiyaç duyulan sosyal konut sayısı yaklaşık 70 bin olmasına rağmen 27 bin konut üretildi. 2018 yılında üretilen sosyal konut sayısının 2017 yılına göre yaklaşık 43 bin sayı daha düştüğü görüldü. Almanya genelinde sosyal konut üretimi yüzde 3.5 gerilediği tespit edildi.ACİLEN 250 BİN KONUT YAPILMALIFederal İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin meclise sunulan soru önergesine verdiği cevapla ortaya çıkan konut sıkıntısına Sol Partili Caren Lay, hazırladığı 'Sosyal Konut Kurtarma Programı' ile çözüme kavuşabileceğini dile getirdi. Lay, "Acilen 250 bin sosyal konut üretilmeli. Bunun için de federal bütçeden 10 milyar Euro ayrılmalı. Hükümet konut üretimi için kısıtlamalara gitmek yerine yatırım yapmalı" ifadelerini kullandı.5 MİLYON KİŞİ KİRA ÖDEMEKTE ZORLANIYOR!Ayrıca yaşanan konut sıkıntısının sosyal konut politikalarından kaynaklandığı belirten Lay, en kısa sürede bu sosyal konut politikasının değişmesini öne sürerek, "30 yıl sonra sosyal konut olma özelliğini kaybetmesi yerine bir kere sosyal konutsa hep öyle kalmalı. Almanya’da dar gelirli ve kira ödeme zorluğu çekenlerin sayısı 5 milyon. Politikalar bu gerçeğe göre yapılmalı" dedi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@