Altın Alacaklar Dikkat! Piyasa Sahte Altın ve Çeyrek Altın Kaynıyor

Altın fiyatları her geçen gün baş döndüren bir hızla yükselirken yaşanan bu artış dolandırıcıların da iştahlarının kabarmasına neden oluyor.

EKONOMİ 23.04.2018 - 14:25 15.07.2021 - 00:21 SERHATMEDYA

Altın fiyatları her geçen gün baş döndüren bir hızla yükselirken yaşanan bu artış dolandırıcıların da iştahlarının kabarmasına neden oluyor.

 Özellikle de piyasada dolanan sahte altın miktarı her geçen gün artarken değeri sadece 5 lira olan sahte çeyrek altın piyasada 280 lira civarında satılıyor. Vatandaşların mağdur olmaması için altın alırken son derece dikkatli olmaları gerekiyor. Peki, sahte altın nasıl anlaşılır, mağdur olmamak için nelere dikkat etmeliyiz?Altını Anlamanın En Kolay Yolu Sesini Dinlemek Ne yazık ki dolandırıcılar sahte altın üretmek konusunda o kadar başarılı çalışmalara imza atıyorlar ki sahte altınları bazen kuyumcular bile anlayamıyorlar. Bu nedenle aslında vatandaşın sahte altını anlamak için kullanabileceği yöntemlerde sonuçsuz kalıyor. Sahte altın mağduru olmamak için bu nedenle yapabileceğiniz en mantıklı şey kesinlikle altını güvenilir bir kuyumcudan satın almak.Çeyrek Altının Sahtesi Nasıl Anlaşılır?Satın aldığınız altının sahte olup olmadığını anlamak için yukarıda yer alan videoda da olduğu gibi altının çıkardığı sesi dinlemeniz gerekiyor. Sahte altın çok daha çın bir ses çıkarırken gerçek altının sesi ise çok daha tok olması ile dikkat çekiyor.Altının Sahteliği Nasıl Anlaşılır?

  • Sahte altın tiz çınlama çıkarırken gerçek altın ise tok bir çınlama tonuna sahiptir. Altının değeri düştükçe yani saflığı azaldıkça çıkardığı ses bozulur.  • Altın manyetik bir maden olmadığı için mıknatısa yaklaştırıldığında altın ile mıknatıs arasında bir çekim oluşmaması gerekir. Ancak sahte altın üretilen madenler bu özelliği barındırabileceği için tek dikkate alınan veri bu olmamalıdır.  • Altının ayarı bulunmakta olup üzerinde damgası ve ayarı olmayan altınları asla satın almayın.  • Sahte altını ele veren en önemli özellik ise çok daha ucuza satılmasıdır. Piyasa fiyatının yarısına satılan altınlar kesinlikle sahtedir. İnsanın ne kadar çok ihtiyacı olursa olsun bir kuyumcuya giderek kolay bir şeklide size satacağından çok daha yüksek fiyata bozdurabileceği bir altını size yarı fiyatına satması kadar mantıksız bir davranış olamaz. Bu nedenle yanınıza yaklaşarak ucuz altın satmak için vaatte bulunan kişilere asla inanmayın.

  •  


 

 
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@