Altın bir anda şaha kalktı ABD doları yatırımcılara nefes aldırmadı! Ünlü analistler dolar ve altının pik tarihini verdi

Altın fiyatlarının birden yükselmesi piyasalarda hareketliliğe neden oldu. Dolar ve altın neden yükseliyor merak edilirken iki analist dolar ve altının zirve rakamı için tarih açıkladılar.

Finans 17.05.2022 - 17:54 17.05.2022 - 17:54 Büşra Uluşen

Dolar kuru uzun süreli bekleyişinin ardından yeniden yükselişe geçerken altın fiyatları da yine birden yükselişe geçti. Geçtiğimiz hafta dolar yükselirken ons altın baskıya girerek altın fiyatlarında düşüş yaşanmıştı. Ancak dün yükseliş sinyalleri veren altın, bugün adeta şaha kalkarak 923 lira seviyelerine yükseldi. 

Soygun var, paranızı güvenceye alın!

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın fiyatları için önemli değerlendirmelerde bulundu. Altında sistemin kurulduğunu ve büyük planların döndüğünü söyleyen Memiş, dünyada servetin el değiştirdiğini, bu nedenle yatırımcıların varlıklarına sahip çıkması gerektiğini belirtti. Altın fiyatları için alım satım hayali içerisinde olunmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunarak, sosyal medyadaki operasyonlarla varlıklarını satanların sonunda kaybedeceğine dikkat çekti. 

altın-22

Dolar için Haziran ayını işaret etti!

İslam Memiş, dolar kurunun 14,70 seviyelerinde baskılandığını ancak bugün 15,60 TL seviyelerine kadar yükseldiğini söyledi. Nisan ayında, Haziran'a kadar kur tarafının açık bırakılacağını ve yeni sıcak para girişleriyle yeniden 16,40 TL seviyesinde baskılanacağına ve iç siyasetle ilgili yeni politikalar geleceğini belirttiğini ifade etti. 

Gram altının 906 TL olarak gösterildiğini ancak kapalı çarşıda alış fiyatının 913 lira olduğuna dikkat çekerek, ekranlarda görülen rakamların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Önemli bir tarih açıklayan Memiş, Haziran ayında doların yapılacak müdahaleler ile kısa süreli düşüreceklerini açıkladı. 

dolar-17

Tuna Kaya: Dolar 16 TL olacak!

Piyasa Analisti Tuna Kaya ise, YouTube kanalında yayınladığı video ile piyasaları değerlendirdi. Dolarda 15,85 seviyesinin önemli olduğunu ve bu seviyenin kırılmasıyla birlikte sonraki seviyenin 16 TL olacağını söyleyen Kaya, kur korumalı hesapların vadeleri dolduktan sonra kurda yükseliş olmaz ise hızla döviz tarafına geçilebileceğini aktardı. Kurun yükselişine izin verildiğini söyleyerek bir de altın yorumu yaptı. 

ABD doları altına nefes aldırmıyor

Fed'in faiz kararları ile altın fiyatlarında beklenen yükselişin değil düşüşün gerçekleştiğini söyleyen Kaya, ABD dolarının kimliğini korumak için yatırım araçlarına nefes aldırmadığını ifade etti. Gram altının ons altındaki baskılar sonucunda bir süre düştüğünü ancak 940 TL seviyelerini aştıktan yükseliş eğilimini devam ettireceğini söyledi. Yaz aylarından itibaren ise ons altının 2000 dolar seviyelerini yeniden kırmasıyla yeni rekorların görülebileceğini aktardı. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@