Altın dibin dibini gördü! Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? O mesaj altının kaderini belirleyecek

Altın fiyatları son 4 haftadır düşmeye devam ediyor. Altın yatırımcıları durumdan rahatsızken, diğerleri ise altın almaya yöneldi. Altın fiyatları ne zaman yükselecek? İşte altında son gelişmeler.

Finans 16.05.2022 - 17:29 16.05.2022 - 17:29 Büşra Uluşen

Altın fiyatlarında beklenmeyen etkiler görülmeye başlandı. Daha önce neredeyse tüm ekonomistler altın fiyatlarının Mayıs ayı itibariyle 1000 TL'ye çıkacağını ifade ediyordu ancak beklenen olmadı. Aksine altın fiyatlarında günden güne düşüş yaşanıyor. 

Altın piyasalarında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ederken, daha önce altın yatırımı yapmış olan kişiler endişelenmeye başladı. Rusya - Ukrayna savaşı sonrasın da yükseliş trendine giren altın, Nisan ayı itibariyle yükselişini sürdürüyor. Özellikle bayram haftasında son ayların en dibini görerek 890 TL'ye kadar gerilemişti. 

Altın fiyatları neden düşüyor?

Ons altın fiyatı, önceki hafta 1.800 dolara kadar düştü. Bununla birlikte Mart ayında başlayan savaş ile ons altın 2.070 TL'ye adar çıktı. O gün ile bu gün kıyaslandığında ons altındaki fiyat kaybının yüzde 12'lere ulaştığı gözlemleniyor. 

Altın fiyatlarının düşmesindeki en önemli etken, Fed'in faiz artırımı yapması olarak görülüyor. Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçtiğimiz hafta, sonraki faiz toplantılarında da faiz artırmaya gideceklerini açıklaması üzerine altın bu durumdan olumsuz etkilendi. Yani Fed'in faiz artıracağını açıklaması, ons altın fiyatlarını baskılayarak düşmesine neden oluyor. 

ons altın-3

Altın yatırımı yapanların gözü yükseleceği tarihte!

Piyasalarda dolar endeksinin 20 yılın en üst seviyesine çıkmasının ardından baskı altına giren ons, altın fiyatlarını düşürüyor. Uzman isimler şu an ekranlarda görülen altın fiyatlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, gram altında meydana gelen düşüşün vatandaşa henüz yansımadığını ve gram altın fiyatının 900 TL fiyatının üzerinde seyredeceğini belirtiyorlar. 

Altın fiyatlarındaki bu düşüş, daha önce 900 TL üzerinden altın almış olan kişileri olumsuz etkiledi. Zarar eden yatırımcılar, üst üste dördüncü hafta yaşanan düşüş trendinden oldukça rahatsız oluyor. 

altın-21

Güvenli liman tedirgin ediyor

Merkez bankalarının parasal sıkılaşma döngüsüne girmesiyle altının üzerine bir süredir kara bulutlar dolaşıyor. Altın, enflasyondan korunma aracı olarak kabul edilse de kısa vadeli faiz oranlarına ve tahvil getirilerine karşı hassas olan ABD'nin altını elde tutmanın fırsat maliyetini çoğaltıyor. 

Altın fiyatları yükselecek mi?

Birçok uzmanın görüşlerinden derlediğimiz bilgilere göre, altın fiyatlarının Temmuz ayında yükselmesi bekleniyor. Bu yükseliş hızlı mı yoksa adım adım mı olacak belirsizliğini koruyor. Bu noktada yine Fed'in faiz kararı ile ABD'nin enflasyon oranı büyük rol oynayacak. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@