Altın, Dolar, Borsa, Krediler! Nisan Ayında Ekonomiye Etki Edecek 5 Ana Manşet

Ekonomi gündem Nisan ayında çok yoğun geçecek. Dolar altın ve piyasaların yönünü tayin edecek gelişmeler ise ilk haftadan itibaren açıklanmaya başlayacak. Ekonomi gündemi ise 2. haftaya kitlendi.

Finans 04.04.2022 - 08:19 04.04.2022 - 08:21 Mustafa Karagöz

Türkiye'de piyasalar önümüzdeki süreçteçok önemli gelişmeleri takip edecek. Alınacak olan kararlar piyasaların yeni yön haritasını ve yaz öncesi trendinin belirlenmesinde etmen olacak. Dolar kurunu doğrudan etkileyecek olan bu gelişmeler altın piyasasına ve borsa gündemine de etki edecek. Peki Nisan ayında hangi veriler takip edilecek? İşte o detaylar. 

NİSAN AYINDA EKONOMİDE TAKİP EDİLECEK GELİŞMELER NELER?

Nisan ayı içerisinde ilk olarak TÜİK enflasyon verileri açıklanacak. Daha sonra piyasalar işgücü istatistiklerini inceleyecek. Ayın en önemli kararı ise ikinci hafta alınacak faiz karar kararı olurken ihracat verileri de piyasalar tarafından takip edilecek. Ayın son günlerinde ise ADB Merkez Bankası tarafından açıklanacak FED kararının etkileri izlenecek. 

Ekonomide Enflasyon Etkileri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 4 Nisan Pazartesi günü sabah saat 10.00'da enflasyon verilerini açıklayacak. Çok can yakıcı seviyede olması beklenen enflasyon oranları piyasaların bu ay takip edeceği ilk veri olacak. Enflasyon verileri ile birlikte kira artış oranları da ortaya çıkacak. 

İhracat Verileri de Açıklanacak

Ticaret Bakanı Mehmet Muş önümüzdeki günlerde ticaret verilerini, ihracat rakamlarını açıklayacak. Şubat ayında açıklanan ihracat rakamları 20 milyar dolar sevitesinde olmuştu. Tüm zamanların en yüksek rakamı olan bu oranın mart ayında nasıl şekilleneceği merak konusu. 

Ayın En Önemli Kararını Merkez Bankası Açıklayacak

Nisan ayının en önemli kararını Merkez Bankası açıklayacak. TCMB 14 Nisan Perşembe günü Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirecek. Yüzde 14.00 bandında olan politika faiz oranlarının indirilip artırılmasına yada sabit tutulmasına karar verilece. Dolar kuru PPK faiz kararlarını yakından izleyecek. 

FED Kararı Ayın Son Günlerinde Etkili Olacak

Nisan ayının son verisi ise ABD'den takip edilecek. 3 Mayıs Çarşambe ve 4 Mayıs Perşembe günlerinde toplanacak olan ABD Merkez Bankası yeni dönem faiz kararını açıklayacak. FED'in olası faiz kararı ise dolar kurunun daha da güçlenmesi anlamı taşıyacak. Uzmanların genel beklentisi ise Mayıs ayında faiz oranlarının yüzde 0.25 ile yüzde 0.50 bandı arasında sabit tutulması yönünde. FED Mart faiz kararında 25 baz puanlık artış yapmıştı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@