Altın Dolar TL'nin Kaderi Belli Olacak! İslam Memiş Karar Öncesi Rakamları Açıkladı

FED tarafından ilan edilecek kararlar piyasaların yönünü belirleyecek. Ekonomist İslam Memiş'te FED kararları öncesi altın ve dolar fiyatlarının nasıl hareket edeceğini ele aldı.

Altın Dolar TL'nin Kaderi Belli Olacak! İslam Memiş Karar Öncesi Rakamları Açıkladı

ABD'den gelecek açıklamalar dolar kurunun kısa vadeli hareketinde belirleyeci etmen olacak. Altın fiyatları da ilan edilecek kararlar kapsamında yönünü belirleyecek. FED'in tahvil ve varlık artırımına dair alabileceği kararlar öncesinde Ekonomist İslam Memiş değerlendirmelerde bulundu.

DOLAR KURUNA FED DARBESİ GELEBİLİR

Dolar kuruna dair değerledirmelerde hem yurtiçinden gelen açıklamalar hemde FED kararlarının paralel etki göstermesi bekleniyor. Türk Lirasının bu dönemde dolar kuru karşısında değer kazanması beklenirken uzmanlar beklentinin boyutlarını ele aldılar.

Bilindiği üzere hafta içerisinde Türkiye'ye IMF tarafından pandemi yardım desteği gönderildi. Merkez Bankası rezervlerinde gün içerisinde gösterilen yeni destek tutarı 6.4 milyar dolar oldu. IMF'in göndermiş olduğu destek ile dolar kuru aşağı yönlü harekete başladı.

Merkez Bankası'ndan gelen açıklamanın ardından ikinci etkinin ise FED'den gelmesi bekleniyor.

Ekonomist İslam Memiş FED kanadından gelebilecek kararları yorumladığı analizinde, piyasaların dengesinin bozulmayacağını öngörüyor. Fed Başkanı Powell’ın varlık alımlarıyla ilgili söylemlerinin dolar kurunun geleceğinde etkili olacağını ifade eden Memiş, dolar varlıklarında gerileme olabileceğini söyledi. İslam Memiş Hole toplantısı sonrası dolar endeksinde bir geri çekilme meydana geldiği taktirde buna bağlı olarak Türk Lirası’nın da dolar karşısında değer kazanacağını söyledi.

Dolar kurunun TL karşısında yaşacağı değişimi ise kısa vadede TL'nin güçleneceğini düşünüyorum sözleriyle aktardı.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK YORUMU

İslam Memiş değerlendirmelerinde ayrıca altın fiyatları ile gümüş varlıklarına ayrı bir parantez açtı.

Altın yatırımcısını sevindirecek bir açıklamada bulunan Memiş, ”Ben Fed Başkanı Powell’ın güvercin tonda bir açıklama yapacağını, piyasaları bozacak herhangi bir söylemde bulunmayacağını bu da altın ve gümüş gibi değerli metallerin fiyatlarını olumlu yönde destekleyeceğini” ifadelerini kullandı.

Memiş'in altın fiyatlarında öngördüğü yükselme ise ons altında 1835 dolar bandı.

EDİTÖR NOTU: Altın ve dolar kuruna dair değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.

SONRAKİ HABER