Altın Fiyatları Fed Baskısı Altına Girdi! Uzman Ekonomist Gram Altının 1200 TL'ye Yükseleceği Tarihi Verdi!

Altın fiyatlarındaki belirsizlik devam ederken uzman isimlerden yeni gram altın tahminleri geldi. Ünlü ekonomist Hatice Kolçak, gram altının 1200 TL'ye yükseleceği tarihi verdi.

Finans 09.04.2022 - 20:59 09.04.2022 - 20:59 Büşra Uluşen

Altın fiyatlarındaki yükseliş sürerken savaştan gelen haberler nedeniyle dalgalanmalar yaşanıyor. Yaklaşık 20 gün sıkışık hareketine devam eden altın fiyatları için Mayıs ayında açıklanacak Fed'in faiz kararı önemli rol oynayacak. Ocak ayının son günlerinden itibaren yükseliş trendine başlayan altın, Rusya - Ukrayna müzakerelerinden gelen olumlu haberler sonrasında Mart ayında düşüş yaşamış ardından hızla eski formuna dönmüştü. 

Alanında uzman ekonomistler ise altın fiyatlarının ilerleyen günlerde göstereceği grafik hakkında çeşitli yorumlarda bulundu. 

GRAM ALTIN 1200 TL OLACAK TAHMİNİ!

Ünlü ekonomist Hatice Kolçak, altın fiyatlarının geleceğine dair önemli tahminlerde bulundu. YouTube kanalı üzerinden çeşitli açıklamalarda bulunan Kolçak, gram altında bir değişiklik olmadığını, Dolar / TL'nin ise yerinde saydığını söyledi. 

hatice kolçak altın

Diğer ekonomistlerin gram altında düşüş beklentisi olduğunu ve  850 - 900 TL bandında düşüş olduğunda alım seviyesi için uygun olabileceğini belirterek kademeli alımın en mantıklı tercih olacağını ifade etti. 

Gram altının yıl içerisinde 1200 lirayı göreceğinin altını çizen Kolçak, şu an için 1200 TL için net bir tarih verememekle birlikte en yakın Mayıs, Ekim ya da Kasım aylardında görülebileceğini dile getirdi. Tahmininin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen ünlü ekonomist, uzun vadede 1200 TL'nin görülmesinin olası olduğu, doların hala ucuz olduğunu ve doların yukarı yönlü harekete geçtiğinde aynı yükselişin altın fiyatlarında da görüleceğini söyledi. 

gram altın-1

ALTIN FİYATLARI FED BASKISI ALTINA GİREBİLİR!

Troy Kıymetli Maden İş Geliştirme Yöneticisi Doğukan Çiçek, altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Merkez bankalarının sıkı para politikasına geçerek faiz artırım döngüsü içerisine girmesinin altın fiyatları üzerinde baskı yarattığını belirten Çiçek, merkez bankalarının enflasyonu faiz artırarak çözüp çözemeyeceği konusunu takip etmek gerektiğini söyledi. Enflasyondan korunma aracı olarak altının yine ön planda olacağını ifade eden Çiçek, ons altının 2000 dolara yükselebileceğini  söyledi. 

altın-14

ABD Merkez Bankası Fed'in Mayıs toplantısının piyasalar için çok önemli olduğunun altını çizen Çiçek, Fed'in Mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artırımı yapacağı konusunda beklentilerin yüksek olduğunu ve altın fiyatlarının ilerleyen günlerde Fed yönlü satış baskısı altına girebileceğine dikkat çekti. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@