Altın Fiyatları Ne Olur Merak Ediliyordu Dünya Altın Konseyi 2022 Tahmini Açıklandı! Merkez Bankaları Altın Topluyor

Altın fiyatları dalgalı seyretmeye devam ederken 2022 altın yorumları yakından takip ediliyor. Dünya Altın Konseyi altın tahmini açıklandı. 2022 altın tahminleri, 2022'de altın fiyatları ne kadar olur

Finans 10.01.2022 - 16:40 10.01.2022 - 16:40 Gülcan Özer

2022'de altın fiyatları hakkında bir değerlendirmede Dünya Altın Konseyi tarafından yapıldı. Dünya koronavirüs salgınında Omicron varyantının yayılım hızı ile büyük bir panik yaşarken bir yandan da yükselen enflasyon oranları altını destekliyordu. Ancak son olarak Amerika'da rekor kıran enflasyon oranları sonrasında FED faiz artırımı kararının erkene çekileceği endişesi altın fiyatlarını düşürmüştü. 

Gözler altının izleyeceği rotaya çevrilirken altın fiyatları tahmini yorumları da yatırımcıların radarına girmişti. Süreçte altın fiyatları ne olur sorusuna bir yanıtta Dünya Altın Konseyi tarafından verildi. Dünya Altın Konseyi 2022 altın fiyatı tahmini için olumlu ve olumsuz gelişmeleri sıralarken altının seyri için izlenecek rotayı da çizdi. 

2022'DE ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLUR, DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

2021 yı sonunda dolar kurunda yaşanan yükselişten destek bulan altın fiyatları büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Süreçte 20 Aralık tarihinde duyurulan kur korumalı TL mevduat hesabı açıklaması ile dolar 18 liradan 10 lira seviyesine serbest düşüş yaşamış, dolardaki düşüş altın fiyatlarını da geriye çekmişti. Gram altın 1000 TL sınırından büyük bir hızla geri çekilirken 600 lira bandının altını görüp görmeyeceği konuşulmaya başlanmıştı. 

2022 altın fiyatı tahmini-1

ALTINDA YÖN VE BEKLENTİ NE, ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ?

Altın fiyatlarında beklenti kötümser yönde açıklanmaya devam ederken özellikle de FED faiz artırımı kararı altındaki düşüşün ana nedeni oldu. 2022 altın fiyatı tahmini açıklayan JP Morgan altın fiyatlarında yıl içinde sürekli düşüş beklediğini belirtirken 3 ay sonra altın fiyatları tahmini ise 2022 birinci çeyrek altın fiyatı tahmini 1.765 dolar olarak ilan edilmişti. 2022 yıl sonu ons altın fiyatı tahmini ise kurum tarafından 1.520 dolar olarak ilan edildi. 

dünya altın konseyi altın tahmini-1

DÜNYA ALTIN KONSEYİ 2022 ALTIN FİYATI TAHMİNİ: ALTIN DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Dünya altın konseyi tarafından yapılan açıklamada ise altın fiyatlarının Merkez Bankaları tarafından yapılan alımlar ve tüketicinin canlı talebi ile desteklendiği belirtilerek koronavirüs salgını omicron varyantı nedeni ile para politikalarında sıkılaşmanın zorlaşacağı, tedarik zincirindeki kırılmaların devam edeceği ve yüksek enflasyonun desteği ile altın fiyatlarının yükselişini sürdüreceği öngörülüdü. 

Omicron varyantının etkisi ile geçtiğimiz dönemde daha az likit varlıklara olan talepteki artışın piyasalarda düşüşe neden olabileceğini belirten Dünya Altın Konseyi yaşanan bu gelişmelerin portföylerde hedge olarak tercih edilen altına olan talebi artıracağını belirterek altına olan talebin canlı kalacağını, bununda altın fiyatlarını destekleyeceğini belirtti.

NOT: Burada yer alan bilgiler Dünya Altın Konseyi tarafından yayımlanan rapordan derlenmiş olup emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@