Altın Fiyatları Neden Düşüyor, Düşüş Devam Edecek Mi? Ons, Gram, Çeyrek Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Altın fiyatlarında yaşanan şok düşüşün ardından bu fiyat gerilemesinin nedenleri merak edilmeye başlandı. Altın fiyatları neden düşüyor, düşüş devam edecek mi?

Altın Fiyatları Neden Düşüyor, Düşüş Devam Edecek Mi? Ons, Gram, Çeyrek Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Küresel piyasalarda resesyon etkisi görülmeye başlandı. Altın fiyatları bir günde adeta çöktü. Diğer emtialarda da meydana gelen bu düşüşler yatırımcıları oldukça zor durumda bırakırken bu fiyat düşüşlerinin nedenleri araştırılmaya başlandı. Altın fiyatları neden düşüyor? Altın fiyatlarında düşüş sürecek mi?

ONS ALTIN DİBİ GÖRDÜ!

Ons altın dün akşam bu saatlerde 1.810 Dolar seviyesinde işlem görürken gün içerisinde adeta fiyat şoku yaşandı. Ons altın bu gece 1.764 dolar seviyesine kadar gerilerken altının onsunda tek günlük kayıp 46 doları buldu. Ons altındaki fiyat gerilemeleri gram altını da etkilerken altın piyasası tam bir kaos ortamı içerisinde kaldı.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Altın fiyatlarının neden düştüğü üzerine uzmanlar açıklamalar yapmaya başladılar. Uzmanlar ekonomide risklerin arttığını ve resesyon yani ekonomik durgunluk endişenin fiyatlandığını belirtek altın fiyatlarındaki düşüşleri gerekçelendiriyorlar. Merkez bankaları yüksek enflasyon ile mücade ile faiz artırımı yaptıkça altın piyasası kan kaybediyor. Dolar endeksi son 20 yılın zirvesine çıkarken bu durum ons altında baskı etkisi yaptı. Altın piyasasında satışlar meydana gelirken tüm dünyada dolara doğru bir yönelme başladı. Dolar ile euro arasındaki makas daralırken altın fiyatları bu durumdan da negatif etkileniyor.

ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ?

Altın fiyatlarının bundan sonraki seyri ile alakalı olarak yerli ve yabancı ekonomistlerden değerlendirmeler geliyor. Kitco Metals’in kıdemli ekonomisti Jim Wyckoff, “Altın kısa vadede tam bir düşüş eğiliminde. Bu durumda spekülatörler pozisyon almaya başladılar. Vadeli işlem piyasalarında spekülatörlerin düşüş yönlü pozisyon aldıklarını görüyoruz.” dedi.

Ons altın ile alakalı değerlendirme yapan Selçuk Geçer ise, “Ons altın artık dibi gördü. Altın fiyatlarının daha fazla geri çekileceğini tahmin etmiyorum. Hızlı bir yükseliş dönemi yaşanabilir.” açıklamasını yaptı.

Altın fiyatlarında en büyük etkiyi merkez bankalarının faiz artırımı kararları yapıyor. Özellikle FED’in faiz artırımı kararı ons altını baskılıyor. Gelecek aylarda FED’in faiz artırımında nasıl bir pozisyon alacağı bugün yayınlanacak olan Haziran toplantısının tutanakları ile ortaya çıkacak. Altın fiyatları bu gelişme ile fiyatlanacak.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Haberin yayına hazırlandığı saat itibariyle ons altın 1.764 Dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Gram altın 964 TL olurken çeyrek altının fiyatı 1.594 TL’ye geriledi. Kapalıçarşı verilerine göre cumhuriyet altını 6.477 TL’den satılıyor.