Altın Fiyatları Neden Düşüyor, Düşüş Sürecek Mi, Fiyatlar Ne Zaman Yükselecek? Ünlü Ekonomistten Altın Yorumları!

Ons altında meydana gelen fiyat düşüşlerini ekonomist Barış Soydan değerlendirdi? Ons altın neden düşüyor, düşüş sürecek mi, altın fiyatları ne zaman yükselecek?

Finans 15.05.2022 - 22:44 15.05.2022 - 22:44 Engin Uzunoğlu

Altın piyasasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Bir süredir düşüş trendi içerisinde kalan altın fiyatları yatırımcılarını endişelendirecek seviyelerde fiyatlanmayı sürdürüyor. Altın fiyatlarının ne zaman yükseleceği en çok merak edilen konular arasında yer alırken yükselişe dair işaretler de piyasalarda bulunmuyor. 

Altın fiyatlarına ilişkin finansal değerlendirme yapan ekonomist Barış Soydan mevcut fiyatlamayı ve bundan sonra meydana gelebilecek gelişmeleri yorumladı. Altın fiyatları neden düşüyor? Altın fiyatları ne zaman yükselir? Altın fiyatlarında düşüş hangi gelişmelerle son bulabilir? Ons altın için fiyat hedefleri nelerdir?

FED’İN DAHA YÜKSEK FAİZ ARTIRIMI YAPMASI İSTENİYOR

FED’in faiz kararlarına dikkat çeken Barış Soydan, “ABD’de şahin ekonomistler FED’in faiz artırımlarını enflasyonla mücadele edecek seviyede bulmuyorlar. Bu şahin ekonomistlere göre FED daha yüksek faiz artırımları yapmalı. FED bu yüksek oranlı faiz artırımını yaparsa dünya piyasalarındaki deprem daha da şiddetlenir. Sadece borsalar değil altın piyasası da bundan büyük ölçüde etkilenir. Şu andaki faiz artırımları bile ons altını etkiliyor.” dedi.

ONS ALTIN FİYATI NEDEN DÜŞÜYOR?

Ons altının düşüş nedenini açıklayan Barış Soydan, “Ons altın geçtiğimiz hafta 1.800 Dolar seviyesine kadar geriledi. Mart ayının başında savaşın başlaması ile ons altın 2.070 Dolar seviyesine  yaklaşmıştı. O günden bugüne kadar ons altındaki fiyat kaybı yüzde 12’yi buldu. Peki ons altın fiyatı neden düşüyor? Çünkü FED faiz artırımı yapıyor ve bu altın piyasasını olumsuz etkiliyor. Hatta önümüzdeki dönemlerde FED’in daha yüksek faiz artırımları yapacağına dair beklentiden dolayı ons altın düşüyor.” ifadelerini kullandı.

ONS ALTINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ?

Ons altındaki düşüşler hakkında değerlendirme yapmayı sürdüren Barış Soydan, “Ons altın şu anda 1.810 Dolar civarında fiyatlanıyor. Ancak burada 1.800 Dolar altına bir gevşeme olmayacağının garantisi yok. Bu düşüş trendi sona erer mi? Bazı gelişmeler yaşanırsa elbette trend değişikliği olur. Eğer mesele enflasyonun yükselişiyse enflasyonun gerilemeye başladığının anlaşılması ile ons altın yeniden yükselişe geçebilir. Şu anda ciddi bir enflasyon düşüşü yok.” şeklinde konuştu.

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELİR?

Altın fiyatlarının ne zaman yükseleceğine dair de değerlendirme yapan Barış Soydan, “FED’in yüksek faiz artırımı yapmasına dair politika altın fiyatlarının yükselişini engelliyor. Ancak bu süreç yaygınlaşırsa altın piyasası bundan etkilenebilir. Eğer başka merkez bankaları da kendi paralarını güçlendirmeye karar verirlerse mesela Avrupa Merkez Bankası faiz artırımına başlarsa altındaki düşüş trendi bir miktar duraklayabilir. Buna dair Temmuz ayında bir faiz artırımı sinyali var. Avrupa Merkez Bankası faiz artırımını şahin tonda yaparsa altın fiyatlarında bit toparlanma meydana gelebilir.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlarla yatırım kararı almak sizin risk sınırlarınızın ötesinde olabilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@