Altın Fiyatları Neden Düşüyor, Sebebi Ne, Ons Altın Ne Kadar Oldu?

Her dönem popüler yatırım aracı olmayı başarmış altın piyasasında fiyat şoku yaşanmaya devam ediyor. Peki altın fiyatları neden düşüyor?

Altın Fiyatları Neden Düşüyor, Sebebi Ne, Ons Altın Ne Kadar Oldu?

Altın piyasası ekonominin ana can damarı olarak biliniyor. Hatta ülkelerin ekonomilerinin güçleri sahip oldukları altın miktarları ile ölçülüyor. Yalnız son günlerde altın büyük bir irtifa kaybetti ve çok sert fiyat düşüşleri ile karşı karşıya kaldı. Peki ne oldu da altın fiyatlarında geri çekilmeler olmaya başladı? Altın fiyatlarındaki düşüşü tetikleryen etmenler neler?

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Altın gibi güçlü bir finans piyasasını etkisi altına alan fiyat düşüşleri merak konusu oluyor. Bu fiyat geri çekilmelerinin tek bir nedeni bulunamaz. Bundan dolayı altın fiyatlarının gerilemesine neden olan bazı gelişmeler meydana geldi.

Öncelikle ABD ekonomisi ile altın fiyatlarının çok yakından bir ilişkisi bulunuyor. ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması ve bu verilerin tahminlerin dahi ötesinde olumlu olması ile altın piyasasına ihtiyaç kalmadı.

Artan risk iştahı ile yatırımcıların elleri güçlenmiş oldu. İstihdam verilerindeki olumlu görüntü ekonomik toparlanmanın en büyük göstergesi olarak yorumlandı. Bu aynı zamanda FED'in varlık alımlarında yeni bir karar alması ve faizleri artırması konusunda tarihi öne çekmesi açısından hareket alanı oluşturması anlamına da geliyor.

Bu gelişmelere bir de kripto paraların yükselmeye başlamaları eklenince altın fiyatlarında sert düşüşler yaşandı. Daha önce kripto paralar yerine altın yatırımı tercih ediliyordu. Ancak daha yüksek kazanç vaadi ile kripto paralar altın yatırımının önüne geçmeyi başardılar. Altın fiyatlarındaki yüksek kazanç beklentisi yerini kripto paralara bıraktı.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Altın fiyatlarının bundan sonraki süreçte ne şekilde hareket edeceği de merak ediliyor. Elde edilen son verilere göre altın piyasasında kısa vadede bir fiyat yükselişi beklenmiyor. ABD ekonomisinde büyük sıkıntılar çıkmadıkça altın alımlarının ve fiyatlarının yükselmesine olanak tanınmıyor.

Ekonomik toparlanma yatırımcıların güvenli liman arayışlarını doğrudan etkiliyor. Toparlanma verileri geldikçe yatırımcıların güvenli liman ihtiyaçları da ortadan kalkıyor. Risk almayı piyasa şartlarından dolayı yeniden göze alan altın yatırımcıları altın piyasasından çıkarak yeniden diğer varlıklara yönlenebiliyorlar.

ONS ALTIN NE KADAR OLDU?

Altın piyasasında meydana gelen fiyatlama ile ons altındaki geri çekilmelerin devam ettiği gözlemlendi. Ons altın şu anda 1.730 dolar seviyesinden işlem görüyor. Analistler ons altındaki geri çekilmelerin 1.700 dolar noktasına doğru ilerlemesini bekliyorlar.

SONRAKİ HABER