Altın Fiyatları Neden Düşüyor Sorusuna Cevap Veren Uzmandan Ons Altın İçin 1.990 Dolar, Gram Altın İçin 950 TL Tahmini!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk altın fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Ons altın ve gram altın ne kadar olacak? 

Finans 29.04.2022 - 02:37 29.04.2022 - 02:37 Engin Uzunoğlu

Altın piyasalarında son günlerdeki düşüş trendi gözlerden kaçmıyor. Bir süredir yükselişlerle gündem olan altında fiyat gerilemeleri yatırımcıları da ikilemde bırakıyor. Ekonomistler bir yandan bu düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirirken gerçekleşen düşüşler ise yatırımcıları net bir tavır sergileme konusunda engelliyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk altın fiyatlarına dair yeni bir değerlendirmede bulundu. Altın fiyatlarındaki düşüşün tam bir gerekçesi olmadığını söyleyen Mehmet Ali Yıldırımtürk ons altın ve gram altın için yeni fiyat tahminlerinde de bulundu.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR

Altın piyasasına dair genel bir değerlendirme yapan Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Dış piyasalarda altının ons fiyatında gerilemeler oldu. Aslında altının yükselişindeki gerekçelerde herhangi bir değişim yok. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ediyor, enflasyondan tüm dünyayı tehdit ediyor, Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı enerji kısıtlaması da sürüyor. Bu gelişmelerle fiyatın gerilemesi çok inandırıcı değil. Burada FED’in Mayıs ayında piyasa beklentilerinin üzerinde bir faiz artışı yapma olasılığı fiyatlanıyor. Dolar tüm dünyadaki para birimlerine karşı değer kazanıyor. Ancak bizdeki yükseliş daha sınırlı oluyor.” dedi.

ONS VE GRAM ALTIN FİYAT TAHMİNİ

Ons altın ve gram altın için fiyat tahminini açıklayan Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Altın fiyatları için bu seviyelerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Bayramdan sonra düğün mevsimi başlayacağı için fiyatlar artacaktır. FED’in faiz artırımı kararı piyasa beklentilerini karşılamayabilir. Bu durumda ons altın yeniden 1.990 dolar seviyelerine ulaşabilir. Gram altında ise 950 TL seviyelerinde bir toparlanma görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

ORTA VE UZUN VADEDE ALIM FIRSATI

Altında alım fırsatı meselesini de yorumlayan Mehmet Ali Yıldırımtürk, “FED faiz kararı açıklanana kadar altın alım fırsatı vermektedir. Ancak altın alayım bir ay sonra satarım diyenler için bu doğru bir hamle olmaz. Orta ve uzun vade için bu değerlendirilebilir. Rusya ile Ukrayna savaşı sona ererse altın fiyatları düşecektir. Ancak sonrasında da yüksek enflasyon fiyatlanacaktır ve altın fiyatları artmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan tüm yorumlar ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yatırım kararı alırken farklı araştırmaların yapılması gerekmektedir. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve sorumluluk kabul edilmemektedir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@