Altın Fiyatları Uçuşa Geçecek Diyen Ünlü Ekonomistler Fiyat Tahminlerini Ve Yükseliş Tarihini Açıkladılar!

Altın piyasalarında meydana gelen sert fiyat hareketleri altın yatırımcılarını panikletmeye devam ediyor. Ekonomistler ons altın ve gram altın için yeni fiyat tahminlerini açıkladı. 

Finans 28.10.2021 - 09:31 28.10.2021 - 09:31 Engin Uzunoğlu

Altın piyasalarında son günlerde oldukça geniş bir bant aralığında sert fiyat değişimleri yaşanıyor. Bir rota çizmeyi başaramayan ons altın, altın yatırımcısını da zor durumda bırakıyor. Altın yatırımı yapanlar veya altın borcu olanlar fiyatların ne şekilde hareket edeceğini tahmin edemedikleri için hareket kabiliyetlerini kaybettiler. Peki altın fiyatları ne olacak? Ons altın 1.800 dolar üzerine yerleşecek mi? Gram altın 600 TL'yi geçer mi? Ekonomistlerin altın fiyat tahminleri neler? 

ONS ALTIN 1.860 DOLAR, GRAM ALTIN 600 TL TAHMİNİ

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk tarafından yapılan son değerlendirmede, “Sene sonuna doğru hemö dolar kurunda hem de altın fiyatlarında yükseliş beklentimizi koruyoruz. Şu anda piyasalar Merkez Bankası'nın gelecek ay yapması muhtemel olan faiz indirimini satın alıyorlar. Altın fiyatlarında bir dalgalanma olduğunu görüyoruz. Ancak bunun altının rotasını ifade etmediğini söyleyebiliriz.

Gram altın fiyatının ne kadar olacağı sorusuna gelirsek eğer elbette fiyat yükselişleri olacak. Yıl sonunda dolar kurunun yükselişinden aldığı destekle gram altın 600 TL seviyesini aşmış olabilir. Ons altıun tarafında da benzer yükselişlere şahitlik edebiliriz. Ons altını 1.860 dolar seviyesinin üzerinde görmemiz yıl sonu için sürpriz olmayacaktır.” dedi.

KASIM AYININ SONUNDAN İTİBAREN ALTIN FİYATLARI UÇUŞA GEÇECEK!

Altın piyasası hakkında bir değerlendirme yapan ekonomist Tunç Şatıroğlu ise, “Altın piyasasında önemli gelişmeler oluyor. Elinde opsiyon tutanlar vardı. Onların para kazanması için fiyatların gerilemesi gerekiyordu. Bunu yaşıyoruz. Bu kalıcı bir seviye olmayacaktır. Altın piyasası için negatif olmak için bir sebep yok. 

Gram altın için satış süreci içerisinde olduğumuzu düşünmüyorum. Ben olsam şu anda gram altın satmam ve elimde tutmaya devam ederim. Kasım ayının sonundan itibaren dünyada altın fiyatlarında ciddi bir yükseliş bekliyorum. Gram altın Aralık ayında çok daha yüksek olacaktır. Fiyat vermek çok zor ama 610 TL seviyesi gelebilir. Lakin bunun için dolar kurunun geleceği seviyeyi bilmemiz gerekir.” açıklamasını yaptı. 

ONS ALTIN VE GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

Altın piyasasındaki son fiyatlar da merak konusu oluyor. Bu haberin yazıldığı saatteki piyasa verilerine göre ons altın 1.797 Dolar'dan, gram altın ise 550 TL'den işlem görmeye devam ediyordu.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistlerin kişisel düşünceleridir ve sadece haber vermek amacıyla kullanılmıştır. Haberimize bakarak yatırım kararı alınmamalıdır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@