Altın Fiyatlarında Yeni Rekor Beklentisi! Uzmanlardan Ons Altın İçin 2.000 Dolar, 2.100 Dolar, 2.300 Dolar Tahminleri!

Altın fiyatlarında yükselişlerin yaşanmaya devam etmesinin ardından uzman isimlerin yeni değerlendirmelerine ilgi arttı. Altın fiyatları yükselmeye devam eder mi, ons altın 2.000 Doları geçer mi? 

Finans 17.11.2021 - 20:07 17.11.2021 - 20:07 Engin Uzunoğlu

Altın fiyatlarında çok kritik bir süreç yaşanmaya devam ediliyor. Ons altın bu hafta 1.877 Dolar seviyesine çıkarak son 6 ayın zirvesini gördü. Bu yüksek fiyatlamanın ardından ise altın yatırımı olanlar uzmanların değerlendirmelerine ilgi göstermeye başladılar. Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi? Uzmanların altın fiyat tahminleri neler? Ons altın 2.000 Dolar üzerine çıkar mı? İşte altın piyasası hakkında uzman görüşleri...

ONS ALTIN SAĞLIKLI YÜKSELİYOR

Altın fiyatları hakkında bir değerlendirme yapan İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Ons altın fiyatından sürekli yükseliş yerine düzeltmelerle ilerleme olduğu görüyoruz. Bu sağlıklı bir yükseliş anlamına geliyor. Şu anda bulunan seviyelerden daha yukarıya doğru altın fiyatlarının çıkacağını tahmin ediyorum. Dünyada enflasyon endişeleri zirveye çıktı. 

ONS ALTIN İÇİN 2.300 DOLAR TAHMİNİ

Dolar güçlüyken ons altının yükselişi bize yeni bir yükseliş trendini işaret ediyor. Ons altında 1.875 Dolar sınırı aşılırsa yıl sonunda biz 1.900 Dolar ve 1.950 Dolar arasında bir fiyatlamayı görebileceğiz. Bu fiyatlama gerçekleşirse 2022 yılında ons altın 2.100 Dolar ile 2.300 Dolar arasında fiyatlanacaktır. ABD'nin faiz kararları bunda belirleyici olacak. Bunun için de şu tarih diye verme durumumuz yok. Gram altında ise 2021 yıl sonunda 650 TL seviyelerini göreceğimizi düşünüyorum.” dedi.

ONS ALTIN REKOR YENİLEYECEĞİ BİR YÜKSELİŞ TRENDİNE GİRER Mİ?

Altın fiyatları hakkında değerlendirme yapan bir diğer uzman isim ise QNB Finansinvest Analisti Yusuf Topçu oldu. Ons altında rekor seviyelerine işaret eden Yusuf Topçu, “Yaklaşık olarak 15 aylık bir süreç içerisinde 2.060 dolardan 1.680 dolar seviyesine gerilemiş bir ons altından bahsediyoruz. Ons altının rekor yenileyeceği bir yükseliş trendine girip girmeyeceğini dolar ve euro gibi para birimlerinde ne kadar daha gevşek para politikalarının uygulanacağı belirleyecek. Enflasyonist ortamlarda insanlar altın gibi değerli metallere yönelebilirler. 

ONS ALTIN 2.000 DOLAR OLUR MU?

Ons altın fiyat tahmini yapılacak olursa kesinlikle bir yükseliş trendi işaretleri alıyoruz. Ancak bunun şiddetini belirleyecek bazı parametreler var. Şu andaki olağan piyasa şartlarında ons altının yıl sonunda 1.900 Dolar üzerinde olacağını söyleyebiliriz. Bu tamamen olağan şartlarda gerçekleşebilecek bir durum. Enflasyon baskıları artar, insanlar güvenli limanlara kaçmayı genel bir eğilim haline çevirirse o zaman da ons altın için 2.000 Dolar devreye girecektir.” ifadelerini kullandı.

Not: Ekonomik değerlendirmlerin yer aldığı haberimizde dile getirilen düşünceler ilgili uzmanların kişisel fikirleridir. Bu yorumlarla yatırım yapmak hedeflenen kazançları sağlamayabilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@