Altın Fiyatlarını Belirleyecek FED Faiz Kararı Ne Zaman, Hangi Gün, Saat Kaçta Açıklanacak?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Ekim - Kasım 2021 faiz kararı heyecanla bekleniyor. Altın fiyatlarını etkileyecek olan FED faiz kararı ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?

Finans 30.10.2021 - 23:16 30.10.2021 - 23:16 Engin Uzunoğlu

Dünyada tüm piyasalar Amerika Birlşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararına kilitlendi. Piyasalar FED faiz kararına göre fiyatlama yapmak için büyük bir heyecanlı bekleyiş süreci içerisine girdiler. Peki FED faiz kararı ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak? FED faiz artırımı yapacak mı? FED faiz kararı altın fiyatlarını nasıl etkileyecek? 

FED FAİZ KAREARI, NE ZAMAN, HANGİ GÜN , SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

FED'in toplantı takvimine ilişkin planlama yıllık olarak kamuoyuna duyurulmuştu. FED faiz kararının alınacağı toplantılar tüm dünya piyasaları tarafından büyük bir alakayla takip ediliyor. Yapılan planlamaya göre FED Ekim – Kasım toplantısı 2 Kasım ve 3 Kasım günlerinde yapılacak. FED Faiz kararı ise 3 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 21:00'da açıklanacak. FED faiz kararının açıklanmasının ardından Türkiye saati ile saat 22:00'da FED Başkanı Jerome Powell kapsamlı bir açıklamayla para politikasındaki son gelişmeleri finans dünyasına ilan edecek.

FED FAİZ ARTIRIMI YAPACAK MI?

FED faiz kararının ne zaman açıklanacağı kadar bu kararın ne olacağı da merak ediliyor. FED'in uzun bir süredir olduğu gibi faizleri 0 ile 0,25 arasında sabit bırakması yine piyasaların beklentisi oldu. FED'in faiz artırımı yapması için ise çok zayıf bir beklenti bulunuyor. Genel kanıya göre FED faiz artırımlarına en erken 2022 yılının son çeyreğinde başvurabilir. Dolayısıyla FED yeni toplantıda da faizleri büyük bir ihtimalle sabit bırakacak. 

FED FAİZ KARARI ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

FED'in faiz kararı altın fiyatlarında belirleyici olacak. Özellikle varlık alımlarına ilişkin FED'in açıklaması altın piyasasında önemli derecede etki yapacak. Varlık alımlarının azaltılmasına dair karar çıkması durumunda altın fiyatlarında bir geri çekilme meydana gelebilecek. Tam tersi durumda ise altın fiyatları yükseliş trendi içerisinde kendisini bulabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@