Altın İçin Rüya Sona Mı Erdi, Ons Altın 1.850 Dolar Mı Olacak? Dünyaca Ünlü Finans Kuruluşlarından Altın Raporları!

Altın piyasasında beklenen yükseliş hareketinin gelmemesi dünyaca ünlü kuruluşlar ve ekonomistler tarafından yorumlandı. Ons altın için düşüş trendi mi başladı?

Finans 07.05.2022 - 02:30 07.05.2022 - 02:30 Engin Uzunoğlu

Altın piyasasında son aylarda meydana gelen yükselişler yatırımcıların iştahını kabartmıştı. Özellikle Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş küresel bir belirsizliğe yol açmış ve yüksek enflasyon kabusu ile de altın piyasası yeniden güvenli liman olma özelliğine kavuşmuştu. Bu taleple ons altın 1.900 Dolar üzerine yerleşmiş ve 2.000 Dolar üzerini de hedef olarak belirlemişti. Ancak tüm planları FED’in hamleleri boşa çıkardı. Ons altın son günlerde 1.900 Dolar aşağısına demir attı. 

YATIRIMCI FAİZ İLE DAHA GARANTİLİ GELİR ELDE EDİYOR

Altın piyasasındaki fiyat hareketlerini değerlendiren Commerzbank ekonomistleri yeni durumu yorumlayarak, “Altın üst üste üçüncü hafta da hanesine kayıp olarak yazdırıyor. Tahvil getirilerinin yükselmesi altına olan ilgiyi azalttı. Reel faiz oranları yükselince altının güvenli liman ihtiyacını karşılama gibi bir niteliğinin önemi azaldı. Yatırımcılar faiz yoluyla daha garantili gelir elde edebiliyorlar. Ons altın için düşüş trendi başladı diyebiliriz.” raporunu kaleme aldılar.

ALTIN PİYASASI CAZİBESİNİ YİTİRDİ

Altın fiyatlarına dair yeni bir analiz yayınlayan TD Securities ekonomistleri ise, “FED son faiz kararı ile piyasa beklentilerini karşıladı. Dolayısıyla yatırımcıların altına hücum etmelerine dair bir gereksinim şimdilik kalmadı. Altın almak için yüksek iştahlı yatırımcının da artık olmadığını görüyoruz. Ons altının kalıcı olarak 1.900 Dolar seviyesini aşmasına dair büyük şüphelerimiz oluştu.” görüşlerini ortaya koydular.

ONS ALTIN İÇİN 1.850 DOLAR TAHMİNİ

CME Group ekonomistleri ise ons altın için düşüş beklentilerini net şekilde ortaya koyup, “Ons altındaki son günlerde fiyat hareketleri incelendiğinde ne olursa olsun 1.900 Dolar eşiğinin aşılamadığı görülüyor. Altın piyasasında küçük küçük kayıpları takip etmeye başladık. Bu kayıpların bir trende dönüşmesi an meselesi olarak yorumlanabilir. Ons altında düşüş hedefi şu anda 1.850 Dolar seviyesidir. Bu noktaya kadar geri çekilme senaryolarımız arasında yer alıyor. Dolar endeksinin yükselmesi, faiz getirilerinin artması ons altındaki düşüşleri körüklüyor.” yorumunu yaptılar.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistlerin ve kurumların öznel değerlendirmeleridir. Yatırım kararı alırken daha kapsamlı bir araştırma yapılıp ona göre hareket edilmelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@