Altın Küllerinden Doğuyor! Büyük Yılbaşı İkramiyesi Altına Vurdu, Noel Öncesi Çılgın Hedge Atağı ile Yükseliş Başladı

Piyasalarda yaşanan dalgalanma ile aynı hafta içerisinde önce zirveyi sonra dibi gören altın fiyatları yeniden yükselişe geçti. Noel tatili öncesi piyasalar kapanmadan hedge fonları altına döndü!

Altın Küllerinden Doğuyor! Büyük Yılbaşı İkramiyesi Altına Vurdu, Noel Öncesi Çılgın Hedge Atağı ile Yükseliş Başladı

TL Korumalı Mevduat hesabı ile beraber dolar kuru büyük bir hızla düşmeye başlarken 18,36 TL seviyesinden dönen kurdaki hızlı gerileme altın fiyatlarına da olumsuz yansımıştı. 1.000 TL seviyesini aşarak tüm zamanların tarihi rekorunu kıran altın fiyatları dolar kurundaki türbülans etkisi ile çıktığından daha hızlı bir düşüşle gerilemiş gram altın 600 TL seviyesinin altını görerek yatırımcısına büyük bir şok yaşatmıştı.

Yaşanan süreçte gram altının fiyatı dolar kuruna göre daha hızlı bir istikrara kavuşurken özellikle de küresel piyasalarda noel tatili öncesi yaşanan hareketlilik altın fiyatını destekledi. Yılbaşı tatili öncesi pozisyon kapatmaya çalışan yatırımcıların başlattığı Hedge atağı altında adeta çılgın bir alım yarışına dönüşürken talepteki canlanma fiyatları da dipten döndürdü. Adeta küllerinden yeniden doğan altın bir kere daha yatırımcının güvenli limanı olması nedeni ile ayakta kalmayı başardı.

ALTIN FİYATLARINA NOEL TATİLİ DAMPİNGİ! ALTINDA YÜKSELİŞ BAŞLADI MI?

Küresel piyasalar noel tatili için pozisyonlarını kapatmaya başlarken piyasa risklerini hedgelemek isteyen yatırımcıların çılgın altın alımı talebi altın fiyatalrını adeta küllerinden yeniden doğurdu. Altın fiyatları artan talep ile beraber yeniden canlanırken geçen haftayı Omikron varyantı belirsizliği ile artıda kapatan altın fiyatları bu haftayı da noel tatili hediyesi ile kazanca çevirdi.

Konu hakkında açıklamada bulunan Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley “Tatil öncesi yapılan hedgeler altın fiyatlarını cuma günü yüzde 0,27 yükselterek 1.808 dolara taşıdı” diyerek 1.815 dolar seviyesinin kritik direnç noktası olduğunu, bu seviyenin aşılması durumunda ons altının fiyatı için hızla 1.840 dolar seviyesinin görülebileceğini söyledi.

altında noel yükselişi

SON DAKİKA: ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ! BUGÜN 1 GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI KAÇ TL OLDU?

Uluslararası piyasada ons altının toparlanarak yeniden 1800 dolar seviyesinin üzerine çıkması ve dolar kurunda da yükseliş yaşanması ile iç piyasada gram altının fiyatı yükseldi. Gram altının alış fiyatı 658,36 TL ve satış fiyatı ise 658,45 TL oldu. Çeyrek altının fiyatı ise bin TL seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışarak 1.075 TL alış ve 1.102 TL satış fiyatı ile işlem görmeye devam ediyor.

27 aralık tarihli altın fiyatları listesi

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, BUGÜN 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

İç piyasada gram altının hesaplanması için ons altının fiyatı ile dolar kuru kullanıldığı için kurdaki yaşanan hareketlenmeler altın fiyatı için hayati bir öneme sahip bulunuyor. Dolar kuru yükseldiğinde altın fiyatları da bu yükselişe eşlik ederken kurdaki kayıplar ve hareketlenmemeler altın fiyatları için aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

dolar kuru 27 aralıkDolar kuru sınırlı da olsa bir toparlanma yaşarken an itibari ile serbest piyasada 1 dolar 11,34 TL seviyesinden işlem görüyor.

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde adı geçen kişi ve kurumlar tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz, yatırım tavsiyesi sadece yetkili kurumlar tarafından verilmekte olup, sitemizin sorumluluğu yoktur.

SONRAKİ HABER