Altın Şubat ve Mart'ta Kadar Ne Olacak? Destekleyen Gelişmeler Köstekleyen Gelişmelerden Daha Güçlü Açıklaması

Altın fiyatları şubat ayında artacak mı? Gram altın yükselecek mi, düşecek mi? Uzmanların Şubat 2022 ve Mart 2022 altın beklentisi neler? İşte küresel piyasalarda altın ve son tahminler.

Finans 09.02.2022 - 14:52 09.02.2022 - 14:52 Mustafa Karagöz

Altın fiyatlarına ilişkin uzmanların küresel piyasalar üzerinden yapmış oldukları değerlendirmeler gün aşırı yenileniyor. 

FED kanadından gelen açıklamalar altın fiyatlarının belirlenmesinde esas etmenlerden birisi olurken Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ile arz talep dengesi fiyat tahminlerinin yenilenmesine neden oluyor. 

KÜRESEL PİYASALARDA ONS ALTIN VE UZMANLARIN ŞUBAT MART YORUMLARI

ONS altın Ocak ayının neredeyse tamamının FED faiz kararına endeksli şekilde tamamladı. Dar bir bant aralığında sıkışan ons altın FED'in sabit faiz kararı sonrası yeni bir trende başlamıştı. 1800 Dolar bandının üzerinde olan ve 1825 Dolar ile 1835 Dolar arasında sıkışan ons altın şu sıralar ise 1826 Dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Küresel piyasalarda ons altında değişimler bu şekilde olurken uzman isimden ons altının geleceğine ilişkin yeni açıklama geldi. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk yapmış olduğu analizinde altın fiyatlarını ele aldı. Ocak ayında altının yön arayışına girdiğini ifade eden Yıldırımtürk şuabt ayına girildiğinde ise yukarı yönlü bir hareketin başladığını ifade etti. Altın fiyatlarının Amerika Merkez Bankası'ndan gelen faiz artırımı açıklamaları ile baskılandığını ifade eden Yıldırımtürk İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası toplantılarını hatırlattı. 

Konuşmasının devamında ise altın için görüşlerini ilan eden Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk "Faiz artırım beklentileri olmasını rağmen altın yükselişini sürdürüyor. Altın jeopolitik gerginlikleri de fiyatlar haline geldi. Altının destekleyen gelişmeler altını köstekleyen gelişmelerden daha güçlü görünüyor." şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@