Altın Üçgeni Kırdı Diyen Uzman Analistten Rekor Yorumu: Hiperenflasyon Şoku Geliyor, Dolar ve Altında Kemerleri Bağlayın

Küresel piyasalar bir yandan pandemi, bir yandan enflasyon ile mücadele etmeye çalışırken Ukrayna - Rusya gerginliği patlak vermişti. Dolar ve altın ne olur, altın yükselecek mi, dolar düşer mi?

Finans 13.02.2022 - 10:20 13.02.2022 - 10:27 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını tüm dünyada büyük bir ekonomik krize neden olurken ülkelerin zorunlu kapanma dönemlerinde ekonomilerini ayakta tutmak adına piyasaya pompaladıkları fazla para enflasyon canavarının yeniden uyanmasına neden oldu. Amerika'da son 40 senenin en yüksek enflasyon oranı açıklanırken ekonomistlerin yeni beklentileri de baştan şekillendi. 

Yaşanan süreci değerlendiren Stratejist Hamza Yardımcıoğlu, küresel piyasalarda yaşanan çalkalanma ve yükselen enflasyon rakamlarının ekonomide alarm zillerinin çalmasına neden olduğunu söyledi. Amerika'da açıklanan enflasyon verisi rakamlarını değerlendiren Yardımcıoğlu açıklanan rakamların hiperenflasyon habercisi olduğunu iddia etti. 

ABD ENFLASYON VERİSİ HİPERENFLASYON HABERCİSİ! DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız Perşembe günü ABD ekonomisi tarafından Ocak 2022 enflasyon verisi açıklanmıştı. Amerika'da enflasyon beklentisi yüzde 7 olarak belirlenirken açıklanan rakam beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş ve yüzde 7.5 olarak ilan edilmişti. Beklentileri aşan rakam sonrasında gözler dolar ve altına çevrilmişti. 

dolar ve altında yön ne olur

Açıklanan enflasyon verisini değerlendiren Stratejist Hamza Yardımcıoğlu Amerika'da yükselen enflasyon rakamlarının hiper enflasyonun habercisi olduğunu belirterek küresel çapta büyük bir enflasyon krizi yaşandığını söyledi. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin hisse senetleri başta olmak üzere diğer yatırım araçlarını da erittiğini belirten Yardımcıoğlu bu sürecin altını desteklediğini söyledi. 

altında yeni rekor tahmini

YÜKSELEN ENFLASYON ALTINI NASIL ETKİLER, ALTIN YÜKSELECEK Mİ, ALTININ FİYATI NE OLUR?

Altın fiyatları için yükselen enflasyonun destekleyici olduğunu belirten Yardımcıoğlu ''altın üçgeni kırdı, altın adım adım yükseliyor'' diyerek yeni rekor beklentisini dile getirdi. Önümüzdeki haftadan itibaren altın fiyatlarının daha da yükseleceğini belirten Yardımcıoğlu yüksek enflasyonun altını destekleyeceğini, hiperenflasyon dalgasının altını zirveye taşıyacağını söyledi. 

altın rekor kırar mı

FED MART AYINDA FAİZ ARTIRIMI YAPARSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Piyasaların uzun süredir Amerikan Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaları ve faiz artırımı beklentisini fiyatladığını belirten Yardımcıoğlu FED'in yükselen enflasyon nedeni ile artık Mart ayında faiz artırmak zorunda olduğunu belirtti. Ancak, bu faiz artırımının artık yetersiz olacağını belirten Yardımcıoğlu piyasaya şu anda pompalanan 9 trilyona yakın dolar bulunduğunu, altının önünü bu faiz artışının kesemeyeceğini söyledi. 

NOT: Okuduğunuz haber Hamza Yardımcıoğlu tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@