Altın Ve Doları Tetikleyecek Temmuz 2021 FED Faiz Kararı Belli Oldu!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı açıklandı. FED faiz kararı ne oldu ve bu karar piyasaları nasıl etkileyecek?

Finans 28.07.2021 - 21:02 28.07.2021 - 21:12 Engin Uzunoğlu

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Temmuz ayı toplantıları 27 Temmuz ve 28 Temmuz tarihlerinde yapılıyor. Tüm dünya piyasalarının kilitlendiği faizx kararı için meraklı bir bekleyiş yaşandı. 

PİYASALAR MERAKLA BEKLİYORDU

Dünya ekonomisine yön veren Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Temmuz ayında nasıl bir pozisyon alacağı çok kritik bir öneme sahip. FED'in alacağı kararlar tüm dünya piyasalarının yönünü tayin edecek. 

Son dönemlerde artan koronavirüs vakaları ve yaygınlaşan delta varyantı ile dünya piyasaları büyük bir tedirginlik yaşıyor. Bu duırumda ABD ekonomisi de olumsuz olarak etkilendi. Gözler ise FED'e çevrildi. FED'in alacağı kararların hayati ödemi bulunuyor. 

TEMMUZ 2021 FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI

FED'in yüksek enflasyon karşısında piyasa beklentilerine göre herhangi bir faiz artırımına gidilmesine şimdilik ihtimal verilmiyordu. FED Temmuz 2021 faiz kararı mda bu beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. FED faiz artırımı yolunu tercih etmedi. FED faizleri 0 – 0,25 aralığında sabit tuttu. 

VARLIK ALIMLARI DEVAM EDECEK Mİ?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararının yanında varlık alımlarında ne gibi bir pozisyon alacağı da merak konusu olmuştu. Alınan kararlar ve yapılan açıklamalara göre FED varlık alımlarına da devam edecek. Bu açıdan da FED tarafından başta ABD ekonomisi olmak üzere piyasalara da güven verilmiş oldu. 

FED'DEN YÜKSEK ENFLASYON KARARI

FED'in merak edilen bir diğer tutumu ise yüksek enflasyon karşısında herhangi bir adım atılıp atılmayacağı olmuştu. FED tarafından yüksek enflasyona dair bir değerlendirme yapıldı ve bunun kalıcı olmadığı vurgulandı. ABD'de yüksek enflasyonun 2022 yıulına sarkmayacağına dair değerlendirme FED tarafından yapılırken bu konuda piyasalara güven aşılama politikasına devam edilmesine dair karar alındı.

ALTIN VE DOLAR KURU NASIL ETKİLENECEK?

Temmuz 2021 FED faiz kararının beklentiler doğrultusunda açıklanması piyasalarda ciddi oynaklıkları beraberinde getirmedi. Altın fiyatlarındaki temkinli sürecin yerini hafif yükselişe bırakması beklenirken dolar kurunda da sönük bir yükseliş hakim olacağı düşünülüyor. 

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell'in Türkiye saati ile bu gece FED Temmuz 2021 kararlarına yönelik kapsamlı bir değerlendirme açıklaması yapması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@