Altın Yatırımcısı Diken Üstünde! ABD Temmuz Enflasyonu Verileri Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanır?

Altın yatırımcısının gözü kulağı ABD enflasyon verisi rakamlarında. Altın fiyatlarına yön verecek ABD enflasyon verileri ne zaman açıklanır?

Altın Yatırımcısı Diken Üstünde! ABD Temmuz Enflasyonu Verileri Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanır?

Altın fiyatları büyük bir hızla düşüşe devam ederken gözler ABD tarafından açıklanacak olan enflasyon verisine çevrildi. Altın fiyatları için ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından yönü belirleyecek en önemli veri olarak kabul edilen Temmuz ayı enflasyon rakamları için geri sayım başladı.

ABD ENFLASYON VERİLERİ NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Dolar kuruna ve altın fiyatlarına yön verecek olan ABD enflasyon oranı Temmuz 2021 raporu için geri sayım başladı. Özellikle de altın yatırımcıları tarafından büyük bir heyecanla beklenen rakamlardaki gidişat altın fiyatlarındaki düşüşe ya dur diyecek ya da düşüyü daha da hızlandıracak.

Küresel piyasaların merakla beklediği rakamlar bugün Türkiye saati ile 15:30'da ilan edilecek. Açıklanacak rakamların beklentileri karşılması ya da enflasyondaki yükselişin devam edip etmemesine bağlı olarak altın fiyatları yönünü belirleyecek.

ABD TEMMUZ AYI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

Bloomberg HT tarafından açıklanan enflasyon tahmini anketi sonuçlarına göre enflasyon beklentisi yüzde 5,3 olarak ilan edildi. Amerika'da hatırlanacağı üzere Haziran ayında yıllık TÜFE rakamı yüzde 5,4 olarak açıklanmıştı.

Temmuz ayında ekonomistler bu oranın küçükte olsa azalacağı yönünde beklentilerini paylaşırken yıllık TÜFE beklentisi Temmuz 2021 tahmini yüzde 5,3 olarak açıklandı.

Ekonomistler enflasyonun açıklanan yüzde 5,3 oranındaki beklentileri aşması durumunda Ağustos sonundaki Jackson Hole toplantıları ya da Eylül Fed toplantısında varlık alımlarında azaltma mesajı çıkacağını savunurken böyle bir mesaj verilmesi durumunda altın fiyatlarında düşüşün hızlanabileceği belirtiliyor.