Altında Enflasyon Yükselişi: Deutsche Bank 2023 Altın Fiyatı Tahmini Beklentisi Açıklandı!

Altın fiyatları enflasyon yükselişi ve FED faiz artışları kıskacı arasında inişli çıkışlı seyir izlemeye devam ederken gözler 2023 beklentilerine çevrilmişti. Altında son durum ne, yükselecek mi?

Finans 21.06.2022 - 11:17 21.06.2022 - 13:25 Gülcan Özer

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken bir yandan yükselen enflasyon rakamları bir yandan da Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılan faiz artırışı arasında sıkışıp kalan altında dalgalanma sürüyor. Dolar kurunda yaşanan yükselişin etkisi ile iç piyasada altın fiyatları da yükselmiş, 1.000 TL sınırı bir kere daha aşmayı başarmıştı. 

Uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1.837 dolar seviyesinde tutunmaya çalışırken yaşanan son gelişmeler nedeni ile altında yeni düşüş dalgası başladı. Gram altının fiyatı ons altın ve dolar kurunda yaşanan düşüş ile beraber aşağı yönlü hareket ederken yine de bin TL üzerinde tutunmayı başardı. 

DEUSTSCHE BANK 2023 ALTIN FİYATI TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE KADAR, KAÇ TL?

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Deutsche Bank yeni altın fiyatları tahmini raporunu yayımladı. Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma yatırımcıları tedirgin ederken, yükseliş beklentisi ise yeni yatırım yapmak isteyen kişilerin iştahını arttırıyordu. 

Altın fiyatları için yeni tahmin yayımlayan son kurum ise dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Almanyalı dev Deutsche Bank tarafından açıklandı. Dev Alman bankası tarih vererek rekor beklentisi açıkladı. Altının güvenli liman görevini üstleneceğini belirten analistler yükseliş beklentisi duyurdu. 

altın tahmini 21 haziran

ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Gram altının fiyatı yaşanan dalgalanmanın etkisi ile 1.021 TL seviyesini görürken çeyrek altının alış fiyatı 1.667 TL ve satış fiyatı 1.682 TL olarak işlem görmeye devam etti. Deutsche Bank tarafından yayımlanan yeni altın fiyatları tahmin raporunda ons altının fiyatı 2 bin 100 dolar olarak yer aldı. Ons altının fiyatı şu anda 1.838 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 

FED FAİZ ARTIŞI VE PARASAL SIKILAŞMA POLİTİKASI ALTINI NASIL ETKİLER?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanan son faiz kararı ile politika faiz oranı 75 baz puan arttırılmıştı. 75 baz puanlık şok faiz artırımı kararı piyasalarda deprem etkisi yaratırken hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında dalgalanma yaşandı. Ancak analistler FED'in şahin davranışlarının güvenli liman olan altına olan yönelimi arttıracağını düşünüyorlar. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım bankası tarafından açıklanan veriler üzerinden derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@