Altında Kırılma Yaşanabilir! ABD’den Gelecek Veriler Bekleniyor! Haftanın Son İşlem Gününde 10 Aralık Altın Fiyatları

Altın piyasalarında hafta başından itibaren sakin bir seyir görülüyor. Ancak 10 Aralık Cuma günü haftanın son işlem gününde ABD’den gelecek veriler fiyatları etkileyecek. İşte altında son durum…

Finans 10.12.2021 - 10:19 10.12.2021 - 10:37 Serhat Karaman

Yurt içinde ve küresel piyasalarda altın fiyatları hafta başından itibaren dar bir fiyat bandında ilerledi. 10 Aralık 2021 Cuma günü itibariyle altın piyasalarında ABD’den gelecek yeni enflasyon verileri takip edilecek. Öte yandan gram altının seyrinin belirlenmesinde etkili olan dolar/TL’nin durumu da yurt içinde izlenmeye devam edecek.

ABD’den gelecek enflasyon verilerinin altın fiyatlarını ne yönde etkileyeceği ise merak edilmeye başladı. Hafta boyunca geçtiğimiz haftalara göre daha sakin bir seyir izleyen altın, hafta kapanışını mevcut haliyle yapması halinde 2019 yılından bugüne kadar en uzun haftalık kayıp sersini yaşamış olacak.

Altın Piyasaları ABD Enflasyon Verilerine Odaklandı

Altın piyasaları ABD Merkez Bankası FED’in faiz politikasının ne yönde olacağını ve açıklanacak yeni enflasyon verilerine odaklanmış durumda. Bugün 16.30’da açıklanması beklenen verilere göre altının seyrini de yeniden tayin edeceği ifade ediliyor. ABD tüketici enflasyonu verileri son yılların en yüksek rakamlarına ulaşmasının ardından küresel piyasalarda yukarı yönlü bir fiyat artışı görüldü.

Altın fiyatlarının enflasyon artsa bile merkez bankalarının faiz artırmayacağına ilişkin kısa vadeli beklentiler nedeniyle geçtiğimiz Kasım ayında yükseliş göstermişti. FED’in faizleri ne zaman artırma yoluna gideceğine dair güçlü sinyallerin açıklanacak istihdam verilerine göre verilmesi beklentisi ise sürüyor.

altinfiyatlari

Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Yurt içi piyasalarda ise dolar/TL’nin sert yükselişi sonrasında kuru takip eden gram altın 795 TL’ye ulaşarak geçtiğimiz hafta yeni bir rakora imza atmıştı.  Sert yükseliş sonrasında nispeten geri çekilen dolar bir süredir ise yatay düzlemde ilerleyişini sürdürmeye devam ediyor. 10 Aralık Cuma günü ise sabah saatleri itibariyle gram altın 788 TL seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Çeyrek Altın Ne Kadar?

Çeyrek altın fiyatları hafta kapanışına yukarı yönlü başladı. Haftanın son işlem gününde yukarı yönlü eğilimine devam eden çeyrek altın 1.282 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Gün içinde gelecek ABD verileri ve iç piyasa hareketlerinin çeyrek altında da etkili olacağı beklentisi artmış durumda.

Ons altın fiyatlarında ise şimdilik belirsizlik sürüyor. Küresel piyasalarda ons altının fiyatı ise 1.778 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@