Altında Yeni Dönemi Bakan Nebati Madde Madde Anlattı! KAD - SİS ve Banka ADS Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 Mart itibariyle uygulamaya geçen Altında Tasarruf Sistemine ilişkin tüm ayrıntıları anlattı. KAD-SİS ve Banka ADS nedir? İşte yeni sistemle ilişkin detaylar

Finans 01.03.2022 - 14:46 01.03.2022 - 14:46 Büşra Uluşen

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin haftalar önce duyurusunu yaptığı '' Altında Tasarruf Sistemi '' 1 Mart 2022 tarihi itibarıyla uygulamaya geçti. Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için başlatılan bu sistem ile ilgili tüm ayrıntıları Bakan Nebati tek tek açıkladı. 

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden konu hakkında paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, KAD-SİS ve Banka ADS konularına ilişkin tüm ayrıntıları görsellerle açıkladı. 

KAD-SİS NEDİR, AVANTAJLARI NELER?

Açılımı '' Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi '' olan KAD-SİS, elinizde bulunan altınlarınızı İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş'nin kurduğu sistem ile; Türkiye'nin her yerindeki yetkili kuyumcular aracılığı ile haftanın her günü banka hesabınıza kolay ve güvenli bir şekilde aktarmanızı sağlayan bir sistemdir. 

Türkiye'nin her yerinde yaygın KAD-SİS sistemini kullanan yetkili bir kuyumcu ağı bulunmaktadır. Yetkili her kuyumcuda altınlarınız aynı dereceden hesaplanmaktadır. 

Sisteme kazandırılan ve değerlenen altınınız banka hesabınıza 24 ayar karşılığı gram altın cinsinden hiçbir masraf ödemeden aktarılmaktadır. Bunun yanında tasarrufunuzdaki altınlarınızı banka hesabınıza aktarmak için, belirli bir gün gelmesini beklemeden istenilen gün işlem yapılabilmektedir. 

kadsis maliye

BANKA ADS NEDİR?

Banka ADS, vatandaşların fiziki altınlarını, sisteme dahil olan banka şubeleri ve banka anlaşmalı kuyumcular üzerinden, banka hesabına kolay ve güvenli bir şekilde aktarmanızı sağlayan bir sistemdir. 

Bu sistem ile Türkiye'nin her yerinde tasarruflarınız bankalar tarafından garanti altına alınmaktadır. Altınlarınızı banka hesabınıza 24 ayar altın karşılığı gram cinsinden masrafsız olarak aktarabilmenizin yanı sıra kiralık kasa maliyetinden de kurtulmuş olacaksınız. 

banka ads

Bankada bulunan altınlarınız güvenli bir şekilde muhafaza edilirken aynı zamanda değerini koruyarak sizlere ilave kazanç getirecek. Bunun yanında hesabınızdaki altınlarınızı başka yatırım araçlarına çevirebileceksiniz. Altın hesabınızı teminat göstererek mevzuatın izin verdiği ölçüde bankalardan kredi kullanmak da mümkün olacak. 

Altın Tasarruf Sistemi 1 Mart 2022 Salı günü itibarıyla uygulamaya geçti. Vatandaşlar bu sistem ile hem altınlarını güvenli bir şekilde bankada masrafsız bir şekilde muhafaza etme imkanı yakalayacak hem de evde duran altınlarından kâr elde edecek. Yeni sistem ile devlet hazinesinin de güçlendirilmesi hedefleniyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@