Altını Olanlar Dikkat, Büyük Çöküş Kapıda! Dünyaca Ünlü Dev Bankanın 2022 ve 2023 Ons Altın Fiyat Tahmini Şok Etti!

İsviçre'nin dev bankası Credit Suisse tarafından 2022 ve 2023 yılları için altın fiyat tahminleri açıklandı. Altın fiyatları ne kadar olacak?

Altını Olanlar Dikkat, Büyük Çöküş Kapıda! Dünyaca Ünlü Dev Bankanın 2022 ve 2023 Ons Altın Fiyat Tahmini Şok Etti!

Altın piyasalarında son dönemlerde yatırımcıları endişelendirmeyecek fiyatlamalar gerçekleşmeye devam ediliyor. Ancak 2021 yılı için yapılan ons altın fiyat tahminlerine göre 2.000 Dolar seviyesi görülecekti. Bu yıl içerisinde pandeminin etkisi, küresel yüksek enflasyon ve kripto paralarla rekabetin başlaması ile altın fiyatları beklenilen seviyelere ulaşamadı. Yıl sonunun da gelmesi ile 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin altın fiyat tahminleri önem kazanmaya başladı. Altın fiyatları yükselecek mi? Altın yatırımcıları ne yapmalı, nasıl pozisyon almalı?

KIS AVADEDE ALTIN FİYATLARINI BEKLEYEN OLUMSUZLUK YOK

Altın fiyatlarına ilişkin analizleri ve tahminleri oldukça itibar gören finans kuruluşları arasında yer alan İsviçre merkezli dev banka Credit Suisse tarafından altın fiyatlarına dair yeni tahminler açıklandı. Credit Suisse değerli metaller analisti Fahad Tariq tarafından altın piyasası ile alakalı olarak değerlendirme yapıldı. 2022 yılında Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından faiz artırımlarının yapılmasına hazırlanıldığına işaret eden Fahad Tariq, bu durumun kısa vadede altın fiyatlarını olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

ONS ALTIN 2022 FİYAT TAHMİNİ

2022 yılı için ons altın fiyatını tahminini açıklayan Credit Suisse değerli metaller analisti Fahad Tariq, "2022 yılında ons altının ortalama fiyatının 1.850 Dolar olmasını bekliyoruz. Ancak altın fiyatlarında uzun vade için pozitif şeyler konuşmamız oldukça zorlaştı. Tahminlerimize göre uzun vadede ons altın pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalamayacak." dedi.

ONS ALTIN 2023 FİYAT TAHMİNİ!

2023 yılı için de altın fiyatı tahminini açıklayan Fahad Tariq, "2023 yılında dünyadaki büyük merkez bankaları faiz arttırımlarını sürdürürlerse altın piyasası için işler çok daha zorlaşacak. Yatırımcılar altının güvenli liman niteliğini bir kenara bırakarak bu piyasadan çıkış yapacaklar. Böyle bir piyasa ortamında ise ons altının 1.600 Dolar üzerinde kalması çok zor olacak. Hatta uzun vadeyi biraz daha geniş bir şekilde düşünecek olursak ons altının 1.400 Dolar seviyelerinde fiyatlanmasını çok da sürpriz bir gelişme olarak değerlendirmiyoruz." şeklinde konuştu.

FED FAİZ ARTIRIMLARI ALTIN PİYASASINI NASIL ETKİLEYECEK?

Altın fiyatları açısından 2022 yılının büyük risklere sahip olmadığını söyleyen Fahad Tariq, "FED daha önce 2022 yılında 3 faiz artırımı yapılacağına dair öngörüsünü açıklamıştı. Bu beklenti gerçekleşirse altın piyasası çok etkilenmeyecektir. Çünkü yüksek enflasyon ortamında faiz artırımı yapılması reel faizi negatif olmaktan kurtarmayacak. Bu ortamda yine altın yatırımcıları faizden daha fazla kazanç elde etme imkanına sahip olacaklar. Kısa vadede bundan dolayı ons altın fiyatında gerilemeler olmayacaktır." dedi.

Not: haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler ilgili kuruluşa aittir. Bu yorumlardan yola çıkılarak yatırım tasarrufunda bulunulmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER