Altını Olanlar Dikkat! Merkez Bankası Teşvik Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 29 Aralık tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Bankada altın hesabı, altını olanlar dikkat!

Finans 29.12.2021 - 09:15 29.12.2021 - 09:20 Gülcan Özer

Altın hesabı ve altın fonu olan, elinde altını olanlar dikkat! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 29 Aralık 2021 tarihli ve 31704 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan tebliğ kapsamında altını olanlara TL'ye dönüş halinde destek verileceği ilan edildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yayımlanan Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/16) bugün itibari ile yürürlüğe girdi. 

Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin altın cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine sağlanacak desteğe ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğ kapsamında altını olanlar, altın hesabı ve altın fon hesabı olan kişilerin TL hesaplara geçmesi durumunda Merkez Bankası tarafından TL mevduata dönüş desteği sağlanacağı ilan edildi. 

ALTIN HESABI OLANLARA TL MEVDUAT HESABI İÇİN DESTEK KARARI ALINDI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında altınını bozdurarak TL hesaplara geçiş yapan kişilere destek verileceği duyuruldu. Yayımlanan tebliğ kapsamında 28 Aralık 2021 tarihinden önce altın hesabı bulunan ya da bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları için hesap sahibi tarafından talep edilmesi durumunda dönüşüm fiyatı baz alınarak Merkez Bankası tarafından satın alınacak. 

tcmb altın teşvik kararı

tcmb altın teşvik kararı 2

ALTININI BOZDURUP VADELİ MEVDUAT HESABI AÇTIRANLARA MERKEZ BANKASI DESTEK SAĞLAYACAK! 

Merkez Bankası tarafından dönüşüm tutarı üzerinden satın alınan altın tutarı ilgili banka tarafından hesap sahibinin talep ettiği şekilde 3 aylık vadeli mevduat, 6 aylık vadeli mevduat ya da 12 aylık 1 senelik vadeli mevduat hesabı olarak açılan banka hesabına yatırılacak. Bankanın mevduat hesabına uygulayacağı faiz oranı TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olamayacak. Bu oran Aralık ayı için yüzde 14 olarak uygulanıyor. 

Vade sonunda elde edilen faiz getirisi banka tarafından ödenirken vade sonu altın fiyatının dönüşüm fiyatının üstünde olması durumunda aradaki fiyat farkını ise Merkez Bankası ödeyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@