Altını Olanlar Satmayı, Olmayanlar Almayı Soruyor! Nereye Kadar Gidecek? Sorusuna Yanıt Geldi

Gram altın 555 TL seviyelerine kadar tırmandı. Altın yatırımı yapmak isteyenler ise bu seviyelerden altın alınıp alınmayacağını merak ediyorlar. İslam Memiş altına dair soruları yanıtladı.

Finans 23.10.2021 - 02:29 23.10.2021 - 02:29 Mustafa KARAGÖZ

Para piyasaları haftanın son iki işlem gününde olağanüstü bir süreç yaşadı. Dolar kuru çok hızlı bir yükselme ile tarihi rekorlar görürken altın fiyatları da zirve yaptı. Oluşan yeni fiyat tablosunda altın yatırımı yapılıp yapılmacağını merak edenler için ise Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş değerlendirmelerde bulundu. 

İSLAM MEMİŞ'TEN ALTIN ANALİZİ ALTIN DÜŞECEK Mİ? SORUSUNA YANIT

Merkez Bankası faiz kararı tüm piyasaları etkisi altına aldı. Genel olarak 50 baz puan beklenen indirim toplamda 200 baz puan olarak yapılınca dolar kuru çok sert tepki gösterdi. Dolar  kurunun yükselmesi ile brilikte altın fiyatları da çok hızlı bir şekilde yükseldi. 

Dolar kuru faiz kararından önce 9.25 TL bandında yer alırken faiz kararı sonrasında 9.50 TL seviyesine çıktı. Güncel dolar kuru ise 9.61 TL bandında yer alıyor. Gram altın ise dolar kurunun yaşadığı hareketlenme ile çok yükseldi. Altın fiyatları ise faiz kararının hemen ardından 535 TL seviyesine çıktı. Güncel gram altın fiyatı ise 555 TL bandından işlem görüyor. 

GRAM ALTIN BU SEVİYEDEN ALINIR MI?

Parası olup birikim yapmak isteyenler gram altın almanın karlı olup olmayacağını araştırıyorlar. 

Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş sosyal medya hesabı üzerinden altın fiyatlarını değerlendirdi. Altın düşer mi soruusuna yanıt veren Memiş konuşmasında şu ifadeleri kullandı. 

"Gram altın 500 TL'den 540 TL'ye çıktı. Burada bir düzeltme/kâr satışları yapılacak. Daha önce almayanlar 515, 520 TL seviyesini bekleyin. Bir hafta olur iki hafta olur. Bekleyin belki olur. 515-520 TL olmaz belki 530 TL'den fırsat verir. Burayı kaçırmayın. İki hafta önce kimsenin altın alacak gümüş alacak cesareti yoktu. Dolar düşse de alsak, altın düşse de alsak , gümüş düşse de alsak diyordunuz. Piyasa cesur ve sabreden yatırımcıyı sever."

Memiş altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmesinde altını olanlar için de görüşlerini açıkladı. Altının hiç geriye gitmediğini ifade eden Memiş "Altınınız varsa satmayın. Satan yerine koyamıyor. Bin pişman." diye konuştu. 

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarına dair veriler ve değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@