Altını Olanlara Kötü Haber: JP Morgan Tepetaklak Olacak Dedi! 2022 Yıl Sonu Tahmini, 3 Ay Sonra Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın fiyatları yeni güne FED faiz kararı baskısı ile düştü, son 3 haftanın dip noktasına geldi. JP Morgan ons altın tahmini ile büyük düşüş sinyali verdi. 2022 yıl sonu ve 3 ay sonra altın ne olur?

Finans 10.01.2022 - 10:02 10.01.2022 - 11:00 Gülcan Özer

Amerika'da yükselen enflasyon oranları sonrası gözler Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan faiz kararına çevrilmişti. Piyasada dolar bolluğu yaşanırken yaşanan dolar seli enflasyon rakamlarında yükselişe neden olmuş, yaşanan yükseliş nedeni ile FED faiz artırımı kararı için tahminler beklenenden erkene çekilmişti. 

FED'in faiz artırımı yapacağı yönündeki beklentiler altın fiyatlarını olumsuz etkilerken uluslararası piyasada ons altının fiyatı büyük bir hızla düşmeye başlarken dev yatırım bankaları da son ekonomik verilerin ardından altın fiyatı tahminleri ile açıkladıkları rakamları değiştirdiler. Bu bankalardan biri de JP Morgan oldu. Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer almasının yanı sıra en başarılı dolar tahmincisi olarak gösterilen kurumun altın fiyatı tahmini piyasaları salladı. 

JP MORGAN ALTINDA BÜYÜK ÇÖKÜŞ SENARYOSU AÇIKLADI: 3 AY SONRA ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Amerika'nın bir numarı JP Morgan stratejistik yatırım uzmanları tarafından hazırlanan raporda altın fiyatları için büyük düşüş beklentisi açıklandı. JP Morgan analistleri 2022 senesinde FED'in parasal sıkılaşmaya geçeceğini belirterek altının alınan kararların baskısına dayanamayacağını savundu. 

jp morgan altın tahmini 2022

3 ay sonra altın fiyatları ne olur sorusuna da yanıt veren FED analistleri 2022 birinci çeyrek altın fiyatı tahmini olarak 1765 dolar seviyesini açıkladı. 

2022 YIL SONU ALTIN FİYATLARI TAHMİNİ! ONS ALTININ FİYATI YIL SONUNDA KAÇ DOLAR OLUR?

Altın fiyatlarının 2022 yılı genelinde istikrarlı bir şekilde düşeceğini savunan JP Morgan 2022 yıl sonunda ise ons altının fiyatının 1520 dolara kadar gerileyebileceğini savundu. 

jp morgan altın fiyatı tahmini

Ons altının fiyatı bugün yaşadığı düşüş ile 1.793 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altının fiyatı iç piyasada yaşanan düşüşle 793 TL seviyesine gerilerken çeyrek altının alış fiyatı 1.289 TL ve satış fiyatı ise 1.314 TL olarak açıklandı. Altın fiyatlarında düşüş eğilimi devam ediyor.

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Haberimiz JP Morgan tarafından yayımlanan teknik raporda yer alan bilgilerden derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez, bu bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@