Altının Nabzı Düştü! Altında Son Durum Ne, Düşmeye Devam Edecek Mi?

Rusya-Ukrayna savaşından en çok etkilenen altın oldu. Bir anda zirveye çıkan altın fiyatlarında şimdi ise nabız düştü. Yatırımcılar altındaki son durumu araştırıyor.

Finans 26.02.2022 - 14:33 26.02.2022 - 14:33 Büşra Uluşen

Rusya-Ukrayna savaşı 3. gününe girerken piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Savaşın başladığı ilk gün altın fiyatlarında bir anda patlama yaşanırken gram altın 935 TL'ye kadar yükseldi. İki ülke arasında yaşanan gelişmelerin ardından birçok Avrupa ülkesi Rusya'nın yanlış bir strateji takip ettiğini belirterek, Rusya'ya ekonomik yaptırımlar uygulayacağını açıkladı. 

Yaptırım açıklamalarının ardından altında tansiyon düştü ve bu kez de hızla gerileme görüldü. Ons altın fiyatı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamasından sonra 1.973 dolara kadar çıkmıştı. Ancak şu an piyasalarda sakinlik gözlemleniyor.

ALTIN BİR DÜŞTÜ BİR ÇIKTI, DEĞER KAYBETTİ

Küresel altın piyasasındaki yükselişten istifade eden gram altın savaşın ilk günü 935 TL'ye kadar tırmanarak son iki ayın zirvesine çıkmıştı. Ancak dün akşamdan itibaren yavaş yavaş düşüş eğilimi göstermeye başladı ve 2 ayın zirvesini terk ederek 840 TL bandına geldi. 

altın-3

Perşembe günü 1460 TL'ye yükselen çeyrek altında, bugün yüzde 5'lik bir düşüş görülüyor. Cumhuriyet altınında da aynı durumdan bahsetmek mümkün oluyor. Savaşın ilk günü 6 bin 279 TL'yi gören cumhuriyet altını bugün yüzde 7,5'luk değer kaybetti. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Savaşın yankısıyla fırlayan dolar ve altında nabzı düşüren etken Ukrayna ve Rusya'nın anlaşma sağlama ihtimali oldu. Çin'in Rusya'ya müzakere önerisinden sonra Rusya, bu duruma sıcak baktığını söyleyince piyasalarda gerileme süreci başladı. 

altın grafik

Ancak Rusya ve Ukrayna arasında savaş hala devam ediyor. Bu nedenle yabancı ekonomistler altın fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini öngördüklerini söylüyor. Rusya'nın bir sonraki hamlesinin ne olacağı konusunda belirsizlik devam ederken yatırımcıları hafta sonu konusunda uyarıyorlar.

ALTIN NE KADAR OLDU?

Gram altın838,68 TL

Çeyrek altın: 1.399 TL

Yarım altın: 2.798 TL

Cumhuriyet altını: 5.576 TL

Ons altın: 1.890 TL

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@