Altının şirazesi kaydı, köprüden önce son çıkış! Altın fiyatlarını tepetaklak edecek o tarih belli oldu

Altın fiyatlarında beklenmeyen bir düşüş yaşanıyor. Altın yatırımcıları para kaybederken yeni yatırımlar ise hız kazandı. Peki, altın fiyatları neden düştü, düşmeye devam edecek mi? İşte yanıtı.

Finans 03.05.2022 - 20:21 03.05.2022 - 20:22 Büşra Uluşen

Rusya - Ukrayna arasındaki savaş ile zirveye çıkan altın fiyatlarında son günlerde beklenmeyen bir düşüş yaşanıyor. 940 liraya kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kıran gram altın, tam 'artık düşmez ' denilirken tüm beklentileri sarsarak son 2,5 ayın dip seviyesini gördü. 

Gram altın ve ons altında yaşanan bu düşüşün ardından vatandaşlar bayram arası açık kuyumcu bulmaya çalışırken, ekonomistlerin görüşleri doğrultusunda bu alım son alım fırsatı olabilecek. 

Altın fiyatları fena çakıldı!

29 Nisan'da ons altın 1.915 dolar, gram altın 910 lira ve çeyrek altın 1.500 TL seviyelerinden işlem görerek bayram öncesini bu şekilde kapatmıştı. Ancak 'Nisan ayı son alım fırsatı ' diye beklenirken Mayıs ayının ilk günlerinde altın fiyatları en dip seviyeye çekildi. 

Yaklaşmakta olan Fed'in faiz kararı öncesi altın fiyatlarındaki bu düşüş akılları karıştırmaya yetti. Düğünü olacaklar, altın borcu olanlar ve yatırım yapmak isteyenler ise son zamanların en ucuz fiyatından altın alabilmek için açık  kuyumcu aramaya başladı. 

altın-19

Ünlü ekonomist uyardı: Nöbetçi kuyumcu bulabilirseniz...

Ekonomist Hatice Kolçak, altın fiyatlarındaki sert düşüşü değerlendirerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kolçak, altın fiyatlarının FED gerilimi nedeniyle en dibi göreceğini, inişlerin genelde sınırlı olduğunu ancak bankalarda bu makasın oldukça açık olduğunu belirtti.

Kolçak, altın almak isteyenlere nöbetçi kuyumcular bulmalarını önererek 880 TL seviyesinin mükemmel bir alım seviyesi olduğunu, bu ve bu aralıktaki seviyelerin altın almak için ideal zamanlar olduğunu ifade etti. 

Uzman isim, 910 TL seviyesinden altın alanların da üzülmemesi gerektiğini, altın aşağı düştükçe alım yapılabileceğini ve bu yatırımların uzun vadede etkili olacağını dile getirdi. 

hatice kolçak altın-1

Altın fiyatları neden düştü?

Son aylarda altın fiyatlarını en fazla etkileyen Rusya - Ukrayna savaşının hala devam etmesiyle piyasalardaki belirsizlik devam ediyor. Batı ülkelerinden gelen yaptırımlar Rusya için tedarik ve arz endişelerini artırırken yatırımcılar altına yönelmeye başlıyor. 

Aynı zamanda yüksek enflasyon rakamları da altın fiyatlarının yükselmesinde etkili oluyor. ABD'de son 40 yılın en yüksek enflasyon oranının görülmesinin ardından yatırımcılar enflasyondan korunabilmek için güvenli liman olan altına yöneliyor. 

Altın fiyatlarını düşüren en önemli etkilerden biri de FED'in faiz kararları oluyor. FED Başkanının sert bir faiz artırıma gideceklerine yönelik mesajlar vermesi altın fiyatlarının aşağı yönlü baskılanmasına neden oluyor. 

Ancak uzman isimler, FED'in önümüzdeki günlerde açıklayacağı faiz kararı sonrasında altın fiyatlarında yukarı yönlü bir sıçrama olacağını öngörüyor.

Editör notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@