Amazon Dopingi Kripto Paraları Uçurdu! Bitcoin, Ethereum Ve Dogecoin Ne Kadar Yükseldi?

Aylardır yükseliş için bir kıvılcım bekleyen kripto paralar bugün beklenen haberi dünyanın e-ticaret devi Amazon'dan alarak yükselişe geçtiler. 

Finans 26.07.2021 - 18:46 26.07.2021 - 18:56 Engin Uzunoğlu

Kripto para piyasalarında aylardır yatay seyir devam ederken bu piyasanın öncü para birimi olan Bitcoin 34 Bin Dolar seviyesinin altında sıkışıp kalmıştı. Yaşanan gelişmelerden dolayı bu piyasalara olan ilgi de bir nebza azalınca düşüşler kaçınılmaz hale geldi. 

Kripto para piyasalarında son olarak Bitcoin'e darbeyi TESLA'nın CEO'su Elon Musk indirmişti. Elon Musk'ın TESLA olarak Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak devre dışı bıraktıklarını açıklaması ile kripto paralar çok derinden sarsılmıştı. 

Bugün ise Bitcoin öncülüğünde kripto para birimlerinde sert bir yükseliş trendi hakim oldu. Aylardır 34 Bin Dolar seviyesine kadar yükselip oradan çıktığı yere yeniden inen Bitcoin bugün 40 Bin dolar seviyesine yaklaşmayı başardı. Bitcoin'de meydana gelen bu fiyat yükselişi çoğu kripto para birimine de değer artışı olarak yansıdı. 

BİTCOİN NEDEN YÜKSELDİ?

Bitcoin'in sert bir şekilde 40 Bin dolar seviyesine doğru çıkmasıyla herkes bu yükseliş trendinin nedenini merak etmeye başladı. Bugün kripto paralar için milat olabilecek bir gelişmenin söylentileri yüksek sesle yayılmaya başlandı.

İddiaya göre dünyanın e-ticaret devi olan Amazon 2021 sonuna kadar Bitcoin'i bir ödeme yöntemi olarak kabul edip BTC ile satış yapacak. Bu gelişme Bitcoin'in kullanımının yaygınlaşması anlamına gelirken aynı zamanda kripto paraların itibar kazanması da demek oluyor.

bitcoin neden yükseldi

Bitcoin'in sanal bir para olmaktan ziyade gerçek bir para görevi ile piyasalarda yer alması kripto para piyasalarına bir statü kazandıracak. Amazon gibi güçlü bir platformun bu konuda girişimde bulunacak olması ise 2022 yılında kripto paraların kullanım ağlarını genişletilmesi anlamına geliyor. 

Bu iddiaların yayılmasının hemen ardından kripto paralarda sert bir yükseliş kendisini göstermeye başladı. Bunun iddia olarak myayılması bile piyasaları allak bullak etti. Bitcoin aylardır görmediği seviyeleri gördü ve beraberinde diğer kripto paraların da yükselmesini sağladı. 

KRİPTO PARA BİRİMLERİ NE KADAR YÜKSELDİ?

Bugün meydana gelen bu gelişme ile kripto paraların toplam piyasa hacmi yüzde 12 yükselerek 1,52 trilyon dolara çıktı. Bitcoin ise yüzde 12'lik artışla 28.283 dolar, Ethereum ise yüzde 9,5'luk artışla 2.330 dolar oldu.

Artış kaydededen yüksek işlemli kripto para birimleri ise şöyle oldu:

Binance Coin: Yüzde 7
Cardano: Yüzde 10 
XRP: Yüzde 10 
Dogecoin: Yüzde 12 
Polkadot: Yüzde 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@