Ambalaj Atıkları İçin Geri Kazanım Katkı Payı Sistemi Haziran Ayında Başlayacak!

Türkiye 1 Ocak 2019 tarihinde başlayan paralı poşet uygulaması sonrasında şimdi de plastik kaplar ve naylon ambalajlar için katılım payı ödemeye hazırlanıyor! Yeni Çevre Kanunu ile 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile paralı poşet uygulaması başlamış ve market poşetleri 25 kuruş olmuştu.

GÜNDEM 09.05.2019 - 09:30 15.07.2021 - 00:15 SERHATMEDYA

Türkiye 1 Ocak 2019 tarihinde başlayan paralı poşet uygulaması sonrasında şimdi de plastik kaplar ve naylon ambalajlar için katılım payı ödemeye hazırlanıyor!

Yeni Çevre Kanunu ile 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile paralı poşet uygulaması başlamış ve market poşetleri 25 kuruş olmuştu. Türkiye daha yeni yeni bu uygulamaya alışmaya başlarken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ikinci bir adım daha attı ve ambalaj atıklarının geri kazanılması için katılım payı ödenmesi için düğmeye bastı. Haziran Ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uygulamaya Alacak! Geri Kazanım Katkı Payı Uygulaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmelik taslağı yayımladı. "Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı" yayımlanarak süreç resmen başlatılırken bakanlığın yeni sistemi Haziran ayından sonra uygulamaya alınacak yeni yönetmelik ile ekmeklerin sarıldığı kağıtlar, yoğurt kapları, cips ve çerez ambalajlarına katılım payı gelirken geri dönüşüm yolu ile elde edilenler için de katkı payı alınacak. Yapılan yasal düzenleme ile plastik poşetler için satış noktaları, diğer ürünler için ise piyasaya sürenler sorumlu tutulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı sınıflandırılan ürünlerin bildirimlerini kabul edecek. Katkı payı şirketler tarafından ödenecek yani direkt olarak şimdiki taslağa göre vatandaşın cebinden para çıkmayacak ancak şirketlerin bu maliyeti zam olarak tüketicilere yansıtması bekleniyor. 

Katılım Payı Ödemesi Alınacak ve Alınmayacak Yani Ücretli Olacak Yeni Paketler / Ambalajlar Hangileri?Şeker kutusu, ekmeğin kağıdı, cips ve çerez ambalajları, yoğurt kabı ambalaj sayılacak.Gazlı ve gazsız içecekler, sporcu içecekleri, yapay soda, kola gibi içeceklerin ambalajlarından ücret tahsil edilecek.Alet çantası, çay poşetleri, kıyafet askıları, saksılar ve mum kapları ambalaj sayılmayacağından herhangi bir ücret alınmayacak.Ambalajların yanı sıra piyasaya sürülen bitkisel ve madeni yağlar, lastikler, ilaçlar için de kazanım payı tahsil edilecek.Zeytinyağı, prina, palm, ayçiçeği tohumu ve aspir olmak üzere diğer yağlardan, ilaçlarda ise hazır ilaçlardan ve veteriner ilaçlarından kazanım payı alınacak, eczacının kendi yaptığı majistral adı verilen ilaçlardan alınmayacak.Piyasaya sürülen lastikler için de kazanım payı alınacak. Ancak bisiklet ve moped lastiklerinden bu pay alınmayacak.Baz yağlar ile denizcilik veya havacılıkta kullanılan yağlar hariç madeni yağ olarak kabul edilen yağlardan geri kazanım payı alınacak.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@