Amerika Yanıyor! New York'tan Daha Büyük Bir Alan Kül Oldu

Amerika'nın Oregon eyaletinin Bootleg bölgesinde 6 Temmuz'da başlayan orman yangını rüzgarın etkisi ile sürüyor. 2 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

FİNANS 20.07.2021 - 14:10 25.07.2021 - 11:32 Gülcan Özer

Amerika yakın tarihinin en büyük yangın felaketini yaşarken 6 Temmuz tarihi itibari ile başlayan ve Amerika'nın Oregon eyaletinin Bootleg bölgesini etkisi altına alan orman yangını rüzgarın etkisi ile yeniden hızlandı. 

Tüm müdahale ve ekiplerin çalışmalarına rağmen hem kavurucu hava sıcaklıkları hem yoğun rüzgarın etkisi ile yangın bir türlü kontrol altına alınamazken şimdiye kadar bölgeden 2 binden fazla insanın tahliye edildiği belirtiliyor. 

AŞIRI SICAKLAR VE ŞİDDETLİ RÜZGAR ORMAN YANGININI HIZLANDIRDI! 

6 Temmuz tarihinde başlayan ve üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen halen kontrol altına alınamayan orman yangını nedeni ile Amerika'nın Oregon eyaletinin Bootleg bölgesinde bulunan ve büyüklüğünün New York City'den daha büyük bir alanın küle dönüştüğü belirtiliyor. 

Bölge yetkilileri tarafından yapılan açıklamada şu ana kadar bölgeden 2 binden fazla kişinin tahliye edildiği belirtilirken aşırı sıcak havanın ve kuvvetli rüzgarın yangını desteklediği, bu nedenle yapılan tüm müdahalelere rağmen devam ettiği belirtildi. 

oregon-orman-yangını

Amerika'da şu anda 11 farklı eyalette 80 orman yangını yaşandığı, devam eden yangınlar arasında en büyük olanın ise Bootleg bölgesinde yaşandığı belirtiliyor. Yangınlara 2 binden fazla itfaiye eri müdahale ederken 5 bin evin tehdit altında olduğu, 54 diğer yapının yanı sıra en az 21 evinde yangında küle döndüğü açıklandı. 

Yangının yaşandığı bölgeden kaçan hayvanların görüntüleri izleyenleri göz yaşlarına boğarken yangının çekildiği bölgeden kalan kül görüntüsü de çevrecileri büyük üzüntüye boğdu. Bu sene aşırı sıcak havaların etkisi ile beraber orman yangınlarında artış yaşanabileceği uyarısı yapılırken bu nedenle ormanda ateş yakılması yasaklanmış, pek çok tedbir kararları alınmıştı. Alınan tedbir kararlarına rağmen ne yazık ki korkulan oldu ve Amerika'da 80 farklı yerde aynı anda orman yangını meydana geldi. Yaşanan orman yangınları nedeni ile çok sayıda kişi tahliye edildi.

Daha önce yapılan açıklamalarda Amerika ve Kanada'ya tarihin en kötü orman yangınlarının yaşanabileceği konusunda uyarılar yapılmış, çevreciler yangınlara karşı gerekli tedbirlerin acil olarak alınması çağrısında bulunmuştu. Yangınlar beklenenden daha etkili ve şiddetli yaşanırken aynı anda çok sayıda yangının çıkması da müdahale eden ekiplerin güçlerinin bölünmesine neden oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@