Amerika'da da Patlak Verdi! Ehliyetli 80 Bin Kişi Çağrılıyor Yıllık 456 Bin TL (47 Bin Dolar) Maaş

Şoför sorunu patlak veren ülkelerden birisi de ABD oldu. Ülkede şoför açığı 80 bin olurken maaşlar arttı. Yıllık 47 bin Dolara çıkan maaşların ardından yurtdışı ülkelerden iş ilanı başvuruları geldi.

Emlak İş İlanları 09.11.2021 - 14:47 09.11.2021 - 14:48 Mustafa KARAGÖZ

Ekonomik seviyesi yüksek olan dünyanın önde gelen ülkelerinden lojistik ve tedarik zincirinde sorunlar yaşandığı haberleri gelmeye başlamıştı. 

İngiltere'nin başını çektiği daha sonra Almanya'nın katıldığı tedarik sorununa daha sonra Finlandiya, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi ülkeler dahil olmuştu. Bu listeye katılan son ülke ABD oldu. 

ABD'DE ŞOFÖR AÇIĞI 80 BİNE ULAŞTI

Ülkede şoför açığına dair açıklama Amerikan Kamyon Derneği Başkanı Chris Spear'dan geldi. Spear son konuşmasında şoför ihtiyacının sürekli artan bir sorun haline geldiğini söyledi. Pandemi öncesinde 61 bin olan şoför açığı sayısı pandemi ve salgın etkileri sonunda yüzde 30 arttı.

Chris Spear konuşmasında ülkede şuanda 81 dolayında şoför açığı olduğunu aktardı. Spear salgın nedeniyle çok sayıda şoförün emekliye ayrıldığını bunun yanında tüketicilerinde taleplerinin arttığını söyledi. Bu ortamda tedarik zincirinde sorunlar oluştuğunu sözlerine ekleyen Spear son olarak ABD Başkanı Joe Biden’in geçen hafta verdiği California limanlarında yığılan konteynerlerin dağıtımı için 7/24 çalışılması emri verdiğini hatırlattı. 

AÇIK KADROLAR DOLDURULMAYA ÇALIŞILIYOR EĞİTİM VERİLİYOR

ABD genelinde sürücü kadrolarında yaşanan sorunların giderilmesi için yeni eğitim süreçleri başladı. Geçmiş dönemden bu zamana kadar devam eden sürücü sorunu, salgın döneminde büyük sorun oluşturmuştu. BBC'nin haberine göre American Trucking Associations (ATA), ABD'de 80.000 kamyoncu açığı olduğunu tahmin ediyor. Bu, endüstri için tüm zamanların en yüksek seviyesi. Ve hiçbir şey değişmezse, açık önümüzdeki on yılda 160.000'e ulaşabilir. 

Eğitim Alma İşlemleri

Ülkede şoför sorunu oluşmaya başlamasının ardından ise ticari ehliyet almak için başvuruda bulunanların sayısı da arttı. İlginin artmasında maaşların yükselmesi ve bununla birlikte teşvikler sağlanması olarak gösteriliyor. ABD Çalışma ve İstatistik Bürosu'na göre, kamyon şoförlerinin yıllık ortalama maaşları 47 bin 130 dolar seviyesinde. Ancak nakliye operatörlerinin bonusları 10 bin doları bulabiliyor.

TÜRK İŞÇİLER ABD'DE NASIL ÇALIŞIR? İŞ İLANLARINA BAŞVURULAR VE AYLIK MAAŞ TUTARLARI

ABD'de şoför olarak çalışmak isteyecekler için yabancı dil önemli bir avantaj oluyor. Ülkede şuan açık olması nedeniyle çalışma izni alınmasının ardından firmalar üzerinden ilanlara ulaşılabilir. Uluslararası iş ilanı yayımlayan sireler üzerinden firmalarla iş görüşmesi yapılabilir ve ABD'de çalışma fırsatı yakalanabilir. 

ABD'de şoför olarak iş bulanlara ortalama 4.000 Dolar ile 10.000 Dolar maaş ödenir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@