Amsterdam'da Belediye Evini Belirlenen Sürede Kiralamayan Ev Sahiplerine Ceza Verecek

Amsterdam'da belediye farklı bir uygulamayı devreye almaya hazırlanıyor. Belediye ilan edilecek süre zarfı içinde evini kiraya vermeyen ev sahiplerine para cezası uygulayacak.

Emlak Magazin 14.02.2022 - 17:07 14.02.2022 - 17:07 Mustafa Karagöz

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yaşanan konut sıkıntısı belediyenin farklı bir çözüm bulmasına nden oldu. Kentte yaşanan konut sorunu nedeniyle ev sahiplerinde oluşan yüksek kira beklentisi evlerin uzun süreli boş kalmasına neden oluyordu. Belediye meclisi boş kalan evlerin yeniden kiralanması için para cezası uygulamasına gitmeye hazırlanıyor. 

BELEDİYE EVİNİ KİRALAMAYANA PARA CEZASI UYGULAYACAK

Amsterdam Belediye Meclisi uzun süredir kentte yaşanan konut sorununa çözüm bulmak için çalışmalar düzenliyordu. giltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkması (Brexit) döneminde birçok firmanın yeni üs olarak Amsterdam'ı seçmesi sorunun katlanmasına neden oldu.

Öyle ki elde edilen bilgilere göre; son 24 aylık süreçte Amsterdam'daki 10 bin ev, sahibi tarafından kullanılmak yerine, yüksek fiyattan kiralandı. Kentte ortalama kira fiyatları 1500 Euro bandında olsa da birçok ev sahibi de daha yüksek kira beklentisi nedeniyle evini boi tutuyor. 

Son verilere göre Amsterdam'da ki evlerin yüzde 6'lık kısmı çok uzun süredir boş konumda. 

Uzmanlara göre hem yüksek kira beklentisi ile boş kalan evler hemde tadilat işlemleri nedeniyle kullanılmayan konutlar konut krizinin daha da derinleşmesine neden oluyor. Sorunun çözümü için ise Amsterdam Belediye Meclisi para cezası uygulamasına geçmeye karar verdi. 

3 Aylık Süre Tanınıyor

Belediye meclisi tarafından hazırlanan düzenlemeye göre ev sahiplerine evlerin boşalmasının ardından 3 aylık süre verecekler. Bu süreç içerisinde mülk sahibi, evi yeniden yaşanabilir duruma getirecek, eksiklerini giderip tadilatını yapacak. Ardından ev sahibi evi kiralanması için ilana çıkacak. Söz konusu düzenlemeye hakkında  "Bu düzenleme ile birlikte, mal sahiplerini piyasaya dayalı bir kira karşılığında ev kiralamaya zorlayabiliriz. Pahalı kiralık evlere talep yoksa, kiranın düşmesi gerekir" açıklamasında bulundu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@