Anahtar Teslim Ev Nedir? Anahtar Teslimin Avantajları Nelerdir?

İnşası yapılan yapının malzeme, işçilik, araç ve gereç giderlerinin tümünün yapının inşasını üstlenen müteahhit tarafından gerçekleştirildiği işlere anahtar teslim işler adı verilmektedir.

EMLAK TERİMLERİ 16.03.2019 - 00:19 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

İnşası yapılan yapının malzeme, işçilik, araç ve gereç giderlerinin tümünün yapının inşasını üstlenen müteahhit tarafından gerçekleştirildiği işlere anahtar teslim işler adı verilmektedir.

Oturuma hazır olarak da nitelendirilebilecek bu kavram oturuma hazır ibaresinden de anlaşılacağı üzere yapımını üstlenen müteahhit firmanın yapının tüm işlerini tamamladığı anlamına gelmektedir. Bahsi geçen emlak yapıyı satın alan kişinin herhangi bir masraf yapmasına gerek kalmadan hemen oturmaya başlayacağı bu tür yapılar alıcıların yatırım yaparken kendilerini güven altına almalarını sağlar.Anahtar Teslimin Avantajları Nelerdir?Anahtar teslim ev inşaat aşamalarının tümünün tamamlandığı, temizliğinin yapılarak oturulabilecek evleri nitelendirir. Satın alınması en güvenilir evleri tanımlayan bu kavram ile hata şansı minimize edilerek alıcı kendisini güvenli bölgede tutabilmektedir. Anahtar teslim olarak inşa edilmiş evlerde alıcılar;•    Satın aldıkları evin tamamlanmama riski ile karşı karşıya kalmazlar.

•    Satın almadan önce konutun bitmiş halini görerek satın alacakları evin tüm özelliklerini inceleyebilirler.

•    Satın alınan eve taşınmadan önceki geçen süreçte inşaatın tamamlanmasını beklemek zorunda kalmayarak fazladan kira ödemesi gerçekleştirmezler.Anahtar Teslim Satın Alınmayan Evlerde Alıcıyı Bekleyen Riskler Nelerdir?Anahtar teslim inşaat yerine temelden veya proje maketinden satın alınan evlerde alıcıları büyük riskler beklemektedir. Bu tip satın almalarda güvenilir markalar tercih edilse bile mevcut riskler halen alıcılar tarafından üstlenilmektedir. •    İnşa edilen evin tamamlanmaması,

•    İnşaatın tamamlanması için öngörülen süre içerisinde tamamlanmaması,

•    Proje üzerinde anlaşılan özelliklerin müteahhit tarafından uygulanmaması,

•    Satın alınan evin tesliminde meydana gelen gecikmeler nedeniyle fazladan kira ödemek zorunda kalınabileceği gibi kontrat yenilemek zorunda kalınmasıAlıcıları bekleyen risklerdir. Bu tip bir satın almanın var olmayan bir evi satın almak olduğunu ve tüm birikimin müteahhidin inisiyatifine bırakıldığı unutulmamalı, öncelikle satın alınacak evlerde anahtar teslim seçeneği değerlendirilerek risklerin ortadan kaldırılması gereklidir. Kaynak: Emlak365.com

 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@