Ankara Çankaya'daki 800 Milyon Dolarlık Dev Proje 35 Milyon Dolar Kredi Borcu Yüzünden Alman Bankaya Devredildi

Ankara'nın Çankaya ilçesinde 35 katlı otel ve AVM binasının yapımında 150 milyon dolar harcama yapan Ahmet Hattat, Alman Aareal Bank'a olan 35 milyon tutarındaki kredi borcunu ödeyemeyince otel bankanın mülkiyetine geçti. 

EMLAK HABERLERİ 20.06.2021 - 08:26 20.06.2021 - 08:26

1991 yılında Ankara'nın Çankaya ilçesinde iş adamı Ahmet Hattat tarafından 35 katlı otel ve alışveriş merkezi için inşaat başlatıldı. Ahmet Hattat bu inşaat için 150 milyon dolar harcama yaptı. Hyatt otelleri standartlarında bir otelin inşa edilmesi için ise Alman banka Aareal Bank'tan da 35 milyon olar tutarında bir kredi kullanıldı. Ancaqk bu kredinin geri ödemesi yapılamayınca konu mahkemeye taşındı. Bugün 800 milyon dolart değer biçilen ve Çankaya'nın en yüksek binası olan otel Aareal Bank'a verildi. 

19 BİN METREKARELİK 35 KATLI OTEL

Yargıtay tarafından verilen karar ile Aareal Bank çok önemli bir mülkün sahibi oldu. Ankara'nın en değerli bölgesinde 19 bin metrekarelik alanı olan 35 katlı otel, alışveriş merkezi, kongre merkezi, yer altı otoparkı ve tüm rekreasyon alanlarının 400 milyon dolar nakit değeri bulunuyor. Gayrimenkul değeri olarak da 400 milyon dolar fiyat belirlenen yapının toplamda 800 milyon dolarlık değeri olduğu tespit edildi. 

150 MİLYON DOLAR HARCANDI!

İş adamı Ahmet Hattat inşa ettiği otel için 150 milyon dolarlık bir yapım maliyetini karşılamak zorunda kaldı. Ardından da otelin standartlarını yükseltmek amacıyla Alman Aareal Bank'tan 35 milyon dolar tutarında bir kredi kullandı. Bu kredinin 10 milyon doları kullanıldı. Otelin içerisinde 560 oda, bin kişilik bir balo salonu, 7 toplantı salonu, çok sayıda spor salonu, açık ve kapalı yüzme havuzları, 1200 araç kapasiteli yer altı otopartkı bulunuyor. Otelin kapalı alanının ise 45 bin metrekareyi aştığı ifade edildi. 

MAHKEME BANKAYA DEVRETTİ

Mahkeme tarafından kredi borcuna karşılık Aareal Bank'a verilen otel ve alışveriş merkezinin yüzde 85'inin tamamlandığı bildirildi. İş adamı Ahmet Hattat Alman banka ile yaşadığı kredi sorunu için tüm mahkeme yollarını denedi. Yerel mahkeme, istinaf ve Yargıtay aşamalarında davayı kaybeden Ahmet Hattat Ankara'nın çok önemli bir yatırımı mahkeme kararı ile devretmek zorunda kaldı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@