Ankara, İstanbul, İzmir Değil, Barınma Krizi 81 İle Yayıldı, Satılık ve Kiralık Ev Fiyatları Patladı!

Ev kiraları ve satılık ev fiyatları cepleri yakmaya devam ederken, asgari ücret rakamını aşan ev kiraları cepleri yaktı, büyük bir barınma krizine evrildi. Ev fiyatları ne olur, kiralar düşecek mi?

Ankara, İstanbul, İzmir Değil, Barınma Krizi 81 İle Yayıldı, Satılık ve Kiralık Ev Fiyatları Patladı!

Dünya büyük bir emlak krizi ile dalgalanmaya devam ederken süreçte konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği ülke olarak ilk sırada Türkiye yer almıştı. Hollanda ev kiralarına müdahale edebilmek amacı ile yasal üst sınır getirirken, Almanya ise boş kiralık evlere karşı yaptırım uygulanmasına karar vermişti.

Türkiye'de ise konut fiyatları ve ev kiralarına müdahale noktasına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı ortak bir toplantı yapmış, zirveden çıkan kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı duyurulmuştu. Gelinen son noktada ise ilk olarak 3 büyük şehirde yaşanan barınma krizinin artık 81 il genelinde görüldüğü ortaya çıktı.

KİRALAR DÜŞECEK Mİ, KİRALIK EV FİYATLARI DÜŞER Mİ 2022?

Büyük bir barınma krizine doğru sürüklenen Türkiye'de konut fiyatları ile birlikte ev kiraları da artmıştı. İstanbul'da ortalama konut kirası 6 bin 900 lirayı aşarken, Antalya'da ev kiraları 8 bin 500 liraya fırladı. İnternetten verilen kiralık ev ilanlarında ise Muğla için istenen aylık kira bedeli 9 bin TL oldu.

barınma krizi-1

Türkiye genelinde ise ortalama konut kirası son 1 senede yüzde 150 zamlanırken asgari ücretin üzerine çıkarak 4 bin 582 TL'ye ulaştı. Krizin sonbaharda başka bir boyuta evrileceği iddiaları gündeme gelirken konut üretimini arttıracak destek ve hamleler gelmediği, yeni konut üretimi artmadığı ve inşaat maliyet endeksinin düşürülmediği sürece fiyatlarda bir düşüş yaşanmayacağı belirtiliyor.

Emlak365.com