Ankara, İstanbul, İzmir'de Konut Amortisman Süreleri Güncellendi

Ankara İstanbul ve İzmir'de ev alarak yatırım yapanlar için konut amortisman süreleri açıklandı. Son verilere göre Ankara ve İstanbul'da bu süre 17 yıl, İzmir'de ise 21 yıl olarak açıklandı.

Emlak Haberleri 17.02.2022 - 13:44 17.02.2022 - 13:44 Mustafa Karagöz

Endeksa emlak sektörüne ilişkin yeni verilerini kamuoyu ile paylaştı. Kuruluş Türkiye'de son bir yıl içerisinde konut sektöründe fiyatların ne kadar arttığına ilişkin bilgilerin yanında oluşan yeni fiyat tablolarına göre konut geri dönüşüm süreleri de belirledi. İşte emlak sektörü için önemli olan o veriler. 

KONUTTA GERİ DÖNÜŞÜM SÜRELERİ YENİLENDİ

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa son raporunda; Türkiye'de konut fiyatlarında son bir yıl içinde yüzde 63'lük bir değişim yaşandı. Fiyatlar bir yıl içinde yüzde 60'ın üzerinde zamlanırken ortalama konut satış fiyatları 5137 TL olarak açıklandı. Son veriler ışığında Türkiye'de konut almak isteyen bir vatandaş ortalama m2 için 5 bin 137 TL ödeme yapacak. Konut satış rakamları ise 678 bin TL olarak hesaplandı. 

Zam Oranında İstanbul Zirvede

Konut satışlarına ilişkin açıklanan raporda en yüksek zam oranı İstanbul'da oluştu. Megakent İstanbul'da son bir yıl içinde konutlar yüzde 75 oranında yükseldi. İstanbul'u yüzde 55'lik oran ile İzmir takip etti. Listede Ankara yüzde 50'lik zam oranıyla üçüncü sırada yer aldı. 

Bu Rapora Göre;

Endeksa'nın son raporuna göre Türkiye'nin en büyük üç kentinde konut fiyatlarının kaç TL olduğu da açıklandı. İstanbul yine en yüksek fiyat konusunda zirvede yer alırken İzmir ve Ankara için de rakamların çok yükseldiği görüldü. 

İstanbul'da konut almak isteyen bir kişi ortalama 980 bin TL harcıyor. 

İzmir'de ev almak için ise ortalama 838 bin TL harcamak gerekiyor. 

Ankara'da ev almanın ortalama maliyeti ise 488 bin TL olarak açıklandı. 

KONUT AMORTİSMAN SÜRELERİ

Konut yatırımı yapanlar için konutun fiyatının kira ile geri kazanılması süresi de değişti. Bu süre konut amortisman süresi olarak tanımlanırken en uzun süreli geri dönüş İzmir için oldu. Ankara ve İstanbul'da ise bu süre çok değişmedi. 

Ankara ve İstanbul'da konut amortisman süresi 17 yıl olarak belirlendi. 

İzmir'de yatırım amacıyla alınan bir ev kendi parasını 21 yıllık bir sürede çıkarıyor. 

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt açıklanan verilere ilişkin bir değerlendirmede bulunarak "Artışın geçtiğimiz yıl kadar yüksek olmasa da bir süre daha devam edeceğini öngörüyoruz. Konut üretiminin artması ile fiyatlar daha stabil hale gelebilir. Konut fiyatlarının düşmesi için konut stokunun artması gerekiyor. Kentsel dönüşümün hızlandırılması ve burada yapılan destekler çok önemli." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@