Ankara, İzmir ve İstanbul İçin 2021 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2021 için beklenen rakamlar ilan edildi. Peki, İstanbul, Ankara, İzmir kentsel dönüşüm kira yardımı kaç lira, şartları neler?

Emlak Haberleri 13.09.2021 - 08:18 13.09.2021 - 08:18 Gülcan Özer

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem kentsel dönüşüm çalışmalarını teşvik etmek hem de evi kentsel dönüşüme giren kişileri mağdur etmemek adına evini dönüşüme veren kişilere düzenli olarak her ay kentsel dönüşüm kira yardımı adı altında para ödemesi yapmaktadır. Söz konusu rakam her sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından belirlenerek ilan edilmektedir. 

2020 senesinde kentsel dönüşüm kira yardımı listesi güncellenmemiş ve 2019 listesine göre ödemeler yapılmaya devam edilmişti. 2020 senesinin pas geçilmesinin ardından gözler 2021 listesine çevrilirken beklenen güncelleme yapılmış ancak listede sadece tarih bölümü güncellenerek eski kira yardımı tutarları üzerinden kira yardımı ödemeleri hesaplara yatırılmaya devam edilmişti. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NE KADAR 2021?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2021 kentsel dönüşüm kira yardımı listesi yayımlandı. Yayımlanan listeye göre ne yazık ki 2019 senesinde uygulanan aylık kira yardımı rakamları bir kere daha sabit tutularak yeni listede yer aldı. Yani kentsel dönüşüm kira yardımı rakamlarına bu sene de zam yapılmadı ve 2019 senesinin rakamları uygulanmaya devam etti. 

2021-kentsel-dönüşüm-listesi-2021

Açıklanan listeye göre Türkiye aylık kira ortalaması rakamlarına göre 6 bölgeye ayrdıldı. Birinci bölgede yer alan en düşük kira bedeli 715 lira olarak ilan edilirken, 2. bölgede yer alan iller için kira yardımı 810 TL, üçüncü bölge için aylık kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı 905 TL, dördüncü bölgede yer alan iller için aylık kira yardımı 995 TL ve beşinci bölgede yer alan Adana, Antalya, Bursa, Konya illeri için kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı ise bin 85 TL olarak belirlendi. 

Ankara, İstanbul ve İzmir kentsel dönüşüm kira yardımı 2021 tutarı ise bin 1150 TL olarak uygulanmaya devam edecek. 

KENTSEL  DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ŞARTLARI NELER, KİMLER ALABİLİR?

Evini anlaşmalı olarak kentsel dönüşüme veren, riskli yapının tahliye edildiğini gösteren belge sunmak ve sadece kira yardımından yararlanarak kentsel dönüşüm faiz desteğinden yararlanmamış olmak yeterlidir. Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il / ilçe müdürlükleri ile belediyelerin kentsel dönüşüm ofisleri üzerinden yapılabilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@