Ankara Keçiören Kentsel Dönüşüm Projesine Mimarlar Odasından İtiraz Geldi!

Keçiören kentsel dönüşüm projesi hakkında özel bir basın toplantısı gerçekleştiren TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu yapılan imar planı değişikliği nedeni ile proje itiraz edeceklerini duyurdu. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilmemesini eleştiren TMMOB plan yapılmadan gerçekleştirilen imar değişikliklerinin ranta yol açacağını savundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 15.06.2021 - 08:03 15.06.2021 - 08:03

Keçiören Belediyesi tarafından yaşanan tartışmalı sürecin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçirilen kentsel dönüşüm projesine bir itiraz da TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapıldı. Kurul Keçiören'de kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilanı yapılmadığını belirterek buna rağmen yapılan imar değişikliklerine itiraz edeceklerini duyurdu. 

KEÇİÖREN KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJE ALANI İLANI YAPILMADI! 

"Keçiören'de Neler Oluyor?" başlığı ile düzenlenen basın toplantısına TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursunüstün, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Şube Müdürü Mustafa Öztürk, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Atakan ve Songül Üzgün katılım gösterdi. 

Düzenlenen toplantıda Keçiören'i yaşanmaz hale getirebilecek büyük bir plansızlık içerisinde kentsel dönüşüm projesi yapıldığı iddia edilerek söz konusu projenin müteahhitleri zengin edeceği savunuldu. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ömer Dursunüstün ise yapmış olduğu konuşmasında yapılan yeni projeler ile hak sahiplerine birer daire verileceğini, 4 daireli bloklar halinde inşa edilen projelerde 1 bloğun bu şekilde hak sahiplerine verileceğini, kalanların ise akıbetinin belli olmadığını savunarak müteahhitlerin bile kendilerine düşen daire sayısı ile şaşkınlık yaşayarak kendilerini aradığını ve "bu işte bir bit yeniği var" dediklerini iddia etti. 

Yıkılan 4 katlı binaların yerine 16 katlı binalar yapılacağı iddia edilen basın açıklamasında acil olarak bu planın durdurulması ve yeni bir planlama yapılarak kentsel dönüşüm sürecine devam edilmesi çağrısında bulunuldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@