Ankara Ulus PTT Genel Müdürlüğü Büyük Postahane Binası Yıkılacak Mı?

AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan PTT Genel Müdürlüğü Binası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 10.03.2020 - 11:51 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan PTT Genel Müdürlüğü Binası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ulus 100. Yıl Çarşısı hakkında yakında yıkılacak açıklaması yapan Ceylan yeni PTT binasının yıkılarak Cumhuriyet döneminde inşa edilen Büyük Postahane Binası mimarisine uygun yeni bir bina yapılmasını gündeme getirdi. Detaylar haberimizde...

Ulus Meydanı yenileme çalışmaları kapsamında 100. yıl çarşısı hakkında verilen yıkım kararı bölgede yer alan PTT binasını yeniden gündeme getirdi. Ankara Ulus Meydanı içerisinde yer alan PTT binası diğer binalara göre tarihi dokuya uymadığı için eleştirilere hedef olmaya devam ediyor. ULUS MEYDANINDAKİ TARİHİ BİNALARLA TEZAT OLUŞTURUYOR!Konu hakkında açıklamada bulunan AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan yapmış olduğu açıklaması ile “Ulus meydanından Sıhhiye’ye kadar sağlı sollu Cumhuriyet döneminde yapılan binalarımız var.O binalar içerisinde hemen Merkez Bankası’nın karşısında PTT binası var, geçmişte ‘Büyük Postahane’ diye geçiyormuş. Büyük Postahane o döneme ait mimari yapıyla çok güzel yapılmış fakat sonradan yıkılarak bugünkü bina inşa edilmiş.Bugünkü binayla o tarihi doku olduğu gibi ortadan kaldırılmış. Mevcut bina, eski mimariye sahip binaların şeklini bozuyor. Eğer eski binayı tekrar yaptırabilirsek, Ulus’tan Sıhhiye’ye kadar olan bütün binalar Cumhuriyet dönemindeki binalara benzer hale gelir" diyerek binanın yıkılarak eskisine uygun olarak yeniden inşa edilmesi gerektiğini savundu. 

Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@