Ankara'da 300 Bin Metrekarelik AOÇ Arazisi Açık Artırma İhalesi İle Kiraya Veriliyor!

Son dönemde sık sık tartışma konusu olan AOÇ arazileri ile ilgili olarak bu sefer de kiralama ihale ilanı nedeni ile yeni bir polemik başladı.

EMLAK HABERLERİ 02.09.2019 - 08:07 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Son dönemde sık sık tartışma konusu olan AOÇ arazileri ile ilgili olarak bu sefer de kiralama ihale ilanı nedeni ile yeni bir polemik başladı. Resmi Gazete ilanı ile duyurulan ihale ilanı sonrasında Mimarlar Odası Ankara Şubesi sert tepki gösterdi.

Daha önce 24 Nisan 2019 tarihinde de ihale ilanı verilen Ankara AOÇ arazisi için Resmi Gazete ile yeni ihale ilanı yayımlandı. Tarımsal Üretim Alanı Olarak Kiraya Verilecek (AOÇ Arazi Kiralama İhale İlanı)Söz konusu ilanda Atatürk Orman Çiftliği mülkiyeti kendisine ait olan araziyi tarımsal üretim alanı olarak kiralanacağını duyurmuştu. 

İkinci Kez İhaleye Çıkılması Tartışma Yarattı! Konu hakkında açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "İhaleyi Çatkaya Emlak’ın aldığını duymuş ve bu konuda resmi yazı ile hem AOÇ’den hem de Tarım Orman Bakanlığı’ndan kimlerin kaç liraya aldığına dair bilgi istemiştik.Hatta ihalenin yapılmasından kısa bir süre sonra resmi gazetede AOÇ tarafından Çatkaya Emlak ihale yasaklı ilan edilmişti. Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü bu ihaleye ilişkin, bilgi edinme yazımıza ticari sır gerekçesiyle bilgi vermedi ve bizde yargıya taşımıştık.Şimdi ne oldu da, 6 Mayıs 2019’da ihalesi yapılan AOÇ alanlarının 300 bin metrekaresi yeniden kiralama ihalesine çıkartılıyor. Bunun arkasında dönen ihale oyunlarının kamuoyuna açıklanması gerekiyor.24 Nisan’da birlikte ihale edilen Susuz’da bulunan Atatürk Orman Çiftliği’nin 657 bin metrekarelik ihalesini kim aldı? Neden ihaleler ayrıldı? Neden ikinci kez ihaleye çıkıyor? AOÇ alanları üzerinde kimler ne pazarlıklar yapıyor? Bunu da takip edeceğiz" diyerek sert tepki gösterdi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@