Ankara'da Ev Sahipleri Engelledi Hobi Bahçelerinin Yıkımı Ertelendi

Ankara'da yıkılacak olan hobi bahçelerinin sahipleri iş makinelerinin ve evlerin üzerine çıktılar. Yıkımı engellemek isteyen ev sahiplerinin bu çabası yıkım işlemlerinin bir hafta ertelenmesine neden oldu.

Ankara'da Ev Sahipleri Engelledi Hobi Bahçelerinin Yıkımı Ertelendi

Hobi bahçelerinin yıkılmasına yönelik düzenlemenin geçtiğimiz aylarda uygulamaya girmesinin ardından farklı il ve ilçelerde hobi bahçelerinin kaldırılması çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar ile tarım arazilerinde yer alan ve uygunsuz bulunan hobi bahçeleri yıkılıyor.

ANKARA'DA HOBİ BAHÇELERİNİN YIKIMI ERTELENDİ

Hobi Bahçelerinin yıkılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiği noktalardan bir tanesi de Ankara'nın Sincan İlçesine bağlı Anayurt Mahallesi oldu. Bu mahallede yer alan hobi bahçelerinde yer alan 100 kaçak yapıdan 10 tanesinin mahkeme kararı ile yıkılmasına karar verildi.

Yıkım kararı alınan yapıların sahiplerine ise yıkım kararına ilşkin mahkeme kararı iletildi. Tebligatların ev sahiplerine gönderilmesinin ardından ev sahiplerinin yıkımı yapması beklenildi. Bu yönde bir çalışma olmayınca belediye ekipleri, bugün yıkım için iş makineleriyle çalışma başlattı.

Tepki Gösterdiler Yıkımı Engellediler

Söz konusu bölgede evi bulunanlardan oluşan 100 kişilik bir grup ise yıkım çalışmalarının yapılmasına engel oldular. İş makinelerinin yada yıkımı planlanan evlerin üzerine çıkan vatandaşlar çalışmalara izin vermediler. Yaşanan olayların büyümesi ve çalışanlar ile vatandaşlar arasında gerginlik çıkmasının ardından jandarmaya haber verildi.

Jandarma ile birlikte TOMA ve sağlık ekipleri de tedbir amacıyla bölgeye sevk edildi. Bundan sonra ev sahipleri, jandarma ekipleri ve görevliler arasından yapılan görüşmelerden 1 haftalık süre kararı çıktı. Bir hafta sonra için alınan karar sonrasında ise bazı ev sahipleri ahşap olan evleri kendileri sökmeye başladılar. Yıkılmayan evler ise bir hafta sonra belediye ekipleri tarafından yıkılacak.