Ankara'da Güne Çift Zamla Uyandı! Hem Ulaşım Hem Ekmek Fiyatları Arttı

Ankaralılar güne çift zam haberiyle uyandılar. Normal ekmeğe ve ulaşıma zam geldi. Alınan kararlar sonrası başkentte ekmeğin fiyatı 1.75 TL'den 2.25 TL'ye yükseldi. Ulaşımda da fiyatlar arttı.

Gündem 26.11.2021 - 10:10 26.11.2021 - 10:10 Mustafa KARAGÖZ

Ankara Valiliği tarafından onaylanan karar sonrası ekmek fiyatlarına zam teklifi kabul edildi. Bunun dışında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar ile EGO ulaşımları yükseldi.

ANKARA'DA BİR EKMEK 2.25 TL OLDU

Ankara Fırıncılar Odası yapmış olduğu zam açıklamasıyla ekmek fiyatlarının yükseldiğini ilan etti. Bu kapsamda ilan edilen yeni fiyatlara göre Ankara'da ekmek fiyatları 2.25 TL'ye yükselmiş oldu. Ankara Fırıncılar Odası tarafından esnaflara gönderilen yazıda yeni ekmek tarifesinin Ankara Valiliğinde kurulan komisyonda oy çokluğuyla kabul edildiği bildirilerek zamlı fiyatların uygulamaya başlanacağını açıkladı. 

İlan Edilen Zamlı Fiyat Tarifesi

ankara-ekmek-zammı-kasım

Oda tarafından esnaflara gönderilen bildiride "Değerli meslektaşlarımız, bilindiği üzere Ankara Valiliğin itirazı üzerine bu gün komisyon toplanmıştır. Komisyonda oy çokluğuyla 2.25 TL tarifemiz yürürlüğe girmiştir. Perakende Ticaret kanunu bayi ve iskontoları yönetmeliği gereği market, zincir market ve süper marketlere (A101, ŞOK,BİM dahil ) %20 olarak (iskonto) belirlenmiştir." açıklaması yer aldı. 

Halk Ekmeğe Henüz Zam Yok

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Halk Ekmek Fabrikası henüz zam haberinde bulunmadı. Bu kapsamda Halk Ekmek'te fiyatlar 1.25 TL olarak uygulanmaya devam edecek. 

EGO ULAŞIMLARINA ZAM

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü'de bir duyuru ile fiyatlara zam yapılacağını ilan etti. Zam tutarı henüz netlik kazanmadı. EGO Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada toplu ulaşıma başkentte 2 senedir zam yapılmadığı vurgulanarak artık zammın kaçınılmaz olduğu ifade edildi. Kurum zam ile ilgili duyurusunda mazot, doğalgaz, elektrik, yedek parça, personel giderleri gibi maliyet unsurlarının çok yükseldiğini ve maliyetlerin 2019'dan bu zamana yüzde 77 oranında arttığı ifade edildi.

ego-kasım

Son zammın Eylül 2019 tarihinde alındığını hatırlatılırken o tarihten bu zamana tüm olumsuzluklara rağmen zam yapılmadığını açıkladı. EGO Genel Müdürlüğü açıklamasını ise "iki yıldır bilet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve maliyet artışları tüm Ankara halkına paylaştırılmıştır. Ancak gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam kaçınılmaz hale gelmiştir." bilgisini paylaştı. Zam tutarının ne kadar olacağı ise şimdlik duyurulmadı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@