Ankara'da Ki 35 Katlı Otel ve AVM İnşaatına Almanlar El Koydu!

Ankara Çankaya'da yapımına başlanan 35 katlı otel ve Alışveriş Merkezi inşaatına Alman bankası tarafından el konuldu. İnşaatın sahibi Ahmet Hattat haksızlığa uğradığını savunarak basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Emlak Haberleri 09.07.2021 - 09:32 09.07.2021 - 09:32 Emlak 365

Ankaralı iş insanı Ahmet Hattat tarafından 1991 senesinde yapımına başlanan Ankara Çankaya'da yer alan otel ve alışveriş merkezi projesinde uzun yıllardır devam eden yargı süreci sona erdi. Kendi sermayesinden 150 milyon dolar harcayarak inşaat başlayan Hattat maddi sorunlar yaşaması nedeni ile bir Alman bankası ile anlaşarak 35 milyon Euro kredi sözleşmesi imzaladı. 

Anlaşılan kredi miktarından 9.5 milyon dolarlık kısmını kullanan Hattat iddialara göre bir süre sonra bankanın kredi alacağını vadesinden erken tahsil etmek istemesi nedeni ile maddi sorunlar yaşadı ve kredisin ödeyemedi. Kaba inşaatı biten dev proje Alman bankası ile mahkemelik olunması sonucunda yarım kaldı. 

MAHKEME ALMAN BANKASI LEHİNE KARAR VERDİ, 35 KATLI PROJE BANKANIN OLDU! 

Uzun süredir yaşanan mahkeme süreci sonuçlandı ve dev projenin Alman bankasına geçmesine karar verildi. Binanın mülkiyetinin Alman bankasına geçmesi ile beraber icra işlemlerine başlanırken icra memurları ile binaya giren iş insanı Hattat burada basın mensuplarına açıklamada bulunarak "Alman bankasından kredi almak durumunda kaldım. Harcadığım parayla buranın yüzde 75'ini bitirmiştim.

Geri kalanı tamamlamak için de 35 milyon euro kredi çektim. O paradan kullandık. O dönemde Ankara'da hiçbir şey yoktu. Doğru dürüst bir otel yoktu, AVM yoktu. Aldığım kredi 8 yıllık bir krediydi. Bu 8 yıl vadeli kredinin ilk taksitinin ödenmesine 2 yıl vardı" diyerek kendilerine bir yazı geldiğini söyledi. 

Bu yazıda kredinin durdurulduğu ve kendilerine gelen değerlendirme yazısında inşaatın bitmeyeceği yönünde görüş aldıklarını belirten Alman bankası Hattat'tan oteli kendilerine satmasını ya da kullanmış olduğu 9.5 milyon Euroluk kredi bölümünü geri ödemesini talep etti. İşadamı Hattat'ın oteli satmayacağını söylemesi üzerine o tarihte başlayan mahkeme süreci bugün sonlandırılırken otel resmen Alman bankasına geçiş yapmış oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@