Ankara'da konut satışları patladı, kiralık konut stoku azaldı!

Başkent Ankara'da konut satışları artarken aynı zamanda kiralık konut da kalmadı. Ev sahipleri, kira zammı sınırı nedeniyle evlerinin boş kalmasını tercih ediyor.

Emlak Haberleri 22.06.2022 - 13:25 22.06.2022 - 13:25 Büşra Uluşen

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de konut satışları bir önceki yılın Mayıs ayına göre yüzde 107,5 oranında arttı. Konut satışlarında en büyük pay İstanbul'a sahipken onu Ankara ve İzmir takip ediyor. 

Başkent Ankara'da konut kredisi paketinin açıklanması ardından konut satışlarında önemli bir yükseliş meydana geldi. 

Ankara'da konut satışları patladı!

Ankara'nın nüfusu 6 milyona yaklaşırken, 16 milyonluk İstanbul'a yakın konut satışı yapıldı. İstanbul'da 22 bin 148 konut satılırken, Ankara'da ise 11 bin 497 konut satışı yapıldı. Konut kredisi paketinin açıklanması satışlarda etkili olurken, aynı zamanda kiracılarını tahliye ederek evini satanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. 

Başkent'te neredeyse kiralık konut kalmadı!

Hükümet tarafından açıklanan yüzde 25'lik kira zammı sınırlamasının ardından Başkentteki birçok ev sahibi evlerini kiraya vermekten vazgeçti. Ankara'da kiralık konut ilanları yüzde 40 oranında düşerken, fiyatlar ise yüzde 50 artış gösterdi. 

Kentteki barınma sorunu günden güne büyürken kiralık konut bulmak artık neredeyse imkansız hala geldi. Mevcut dairelerin fiyatları çok yüksek olurken, bazı ev sahipleri ise yüzde 25 kira zammı sınırlaması nedeniyle evini kiraya vermek istemiyor. 

Ev sahiplerinin evini kiraya vermesi için hukuki açıdan riskler bulunduğu belirtilirken, finansal açıdan da hem ev sahipleri hem de kiracıları ekonomik açıdan zorluyor. Yeni evlenen ya da yeni bir eve taşınmak isteyen kişiler, Başkentte kiralık konut bulmak konusunda zorluk yaşıyor. 

Kiracı ve ev sahibi arasındaki tahliye davaları da son aylarda artış gösterirken, ev sahipleri de evlerini kiraya vererek kiracılar ile uğraşmak istemediklerini ifade ediyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@