Ankara'da öğrenci abonman zammı iptal mi edildi? Belediyeden jet açıklama

Ankara'da öğrenci abonman kartlarına yapılan zammın iptal edildiği haberlerinin çıkması ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Gündem 16.04.2022 - 23:59 16.04.2022 - 23:59 Büşra Uluşen

Başkent Ankara'da geçtiğimiz ay toplu ulaşım biletlerine zam yapılmış ve zam kararı vatandaşlar tarafından yoğun tepkiyle karşılanmıştı. Ankara'da ulaşım bedeli yılbaşından bu yana tam bilet önce 4,5 TL, daha sonra 6,5 TL olarak zamlanmış ve gerçek bilet ücreti ile vatandaşa yansıtılan ücret arasındaki farkın belediye bütçesinden karşılanacağı açıklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belirli saatler aralığında tam bilet ücretinin 4,5 TL'ye düşürülmesi için teklif verildiğini açıklamıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından basın organlarında Ankara'da öğrenci abonman zamlarının geri alındığına yönelik haberler çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Ankara'da öğrenci abonman zammı geri mi alındı, indirim mi yapıldı?

Yolcu biletlerine yapılan zamlar sonrasında birçok öğrenci zamları protesto etmişti. Yeni zamlarla birlikte öğrenci bileti 3,5 TL'ye; öğrenci abonman kartı ise 225 biniş için 90 TL olarak açıklandı. Bu gelişmelerin ardından öğrenci abonman zamlarının geri alındığı iddia edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, konu hakkında açıklama yaparak iddiaları yalanladı. 

Yapılan açıklamada, '' Bazı kesimlerin basın kurumlarına ' Ankara'da Öğrenci Abonman Zammı Geri Alındı ' başlığıyla servis ettikleri haber gerçeği yansıtmamaktadır ' ifadesi kullanıldı. 

İddiaları yalanlayan ABB, Ankara'da öğrencilerin aylık 90 TL'ye 225 binişlik abonman kullandığını, abonman kartın Mansur Yavaş belediyeciliğinin bir sonucu olduğunu ve de biniş başı 40 kuruş ile Türkiye'nin en uygun ulaşımlarından biri olduğu belirtildi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@